18 lipca, 2021 Rośliny / zwierzęta 0

Wprawdzie ciepła pogoda to marzenie każdego urlopowicza, jednak zbyt duży upał daje się we znaki każdemu z nas. Zwłaszcza rośliny niezbyt dobrze znoszą długoterminowe upały, jakie występują latem. Aby nie dopuścić do ich wyschnięcia należy je od czasu do czasu podlać. Woda z węża powinna w zupełności wystarczyć. Co jednak jeśli trawnik jest duży? Wtedy lepiej jest postawić na automatykę.

Dobre elektrozawory marki Rain Bird do automatycznych systemów nawadniania

dobry elektrozawór rain birdNawodnienie ogródka jest niezbędne podczas upałów, ponieważ ogród nie jest naturalnym systemem, który ma już zbudowany swój ekosystem, aby mógł przetrwać okresowe upały. W większości przypadków rośliny w ogrodzie bez dostępu do wody po prostu zwiędną i cała nasza praca będzie na nic. Podlewanie niewielkich powierzchniowo ogrodów to nie problem, ponieważ wystarczy tylko wyciągnąć wąż i pomachać nim trochę nad roślinami. Jeśli jednak mamy ogród o powierzchni powyżej tysiąca metrów kwadratowych, to już rodzi się problem. Najlepiej w takim przypadku sprawdzają się automatyczne systemy nawadniające oparte na poprowadzonych wewnątrz ziemi wężach nawadniających łączących ze sobą zraszacze. Dopływem wody w tym przypadku steruje komputer, który otwiera kolejne elektrozawory puszczając w ten sposób wodę. Dla dobrej sprawności najlepiej jest używać sprawdzonych komponentów takich jak dobry elektrozawór rain bird, a na pewno cały system będzie nam działał bezawaryjnie przez długie lata. Elektrozawory są szczególnie narażone na uszkodzenia, ponieważ wykonują w ciągu swojej eksploatacji dziesiątki cyklów pracy. Najbardziej wrażliwym elementem jest elektromagnes oraz uszczelnienia takiego zaworu. Jeśli będą one kiepskiej jakości to zawór się popsuje. Najczęściej tym uszkodzeniem jest rozszczelnienie zaworu, oraz zacięcie się mechanizmu magnetycznego. Naprawa jest dość trudna, dlatego lepiej jeśli zawór nie popsuje się wcale.

Dobre systemy nawadniające są oparte na sprawdzonych komponentach, które posiadają odpowiednie atesty poświadczające testowanie ich przed sprzedażą. Nie warto inwestować tutaj w jakiekolwiek zamienniki ponieważ w przypadku ich uszkodzenia trzeba będzie rozbierać cały system, który jest aktualnie zakopany pod ziemią. Będzie to generowało niepotrzebny bałagan i dodatkowe koszty.