19 września, 2018 Dom 0

 

Niektóre elementy wyposażenia budynków mieszkalnych oraz użytku publicznego pełnia role ozdoby oraz poprawiają bezpieczeństwo użytkowania danego budynku. Jednym z takich elementów wyposażenia są balustrady. Przepisy prawa budowlanego wymagają od właścicieli montażu balustrad na wszystkich klatkach schodowych oraz balkonach znajdujących się w budynku, ma to na celu ochronę zdrowia, a nawet życia jego użytkowników. Bez balustrad budowa nie może zostać odebrana przez organ ją nadzorujący, więc budynek nie może zmienić swojego statusu z budowy na np. mieszkalny.

Jaka balustrada będzie najlepsza?

balustrady samonośneNie da się jednoznacznie odpowiedzieć na wyżej zadane pytanie, ponieważ każdy ma inny gust. Jedyna sensowna odpowiedzią wydaje się być określenie, że jest to balustrada zapewniająca bezpieczeństwo na należytym poziomie, jednak tego jak powinna ona wyglądać, z jakich materiałów zostać wykonana zależne jest od preferencji właściciela danego budynku. Nikt nie zabroni nikomu zamontować właścicielowi nowoczesnego biurowca balustrad typu retro. Poza niezbyt eleganckim wyglądem nic więcej się nie stanie. Zachęcam jednak do dobierania odpowiednich balustrad do stylu, w jakim został wykonany budynek. Obecnie najpopularniejszym rodzajem balustrad są balustrady samonośne. Idealnie nadają się do budownictwa nowoczesnego, ponieważ mają bardzo świeży wygląd. Balustrady samonośne wykonane są w całości ze stali oraz szkła. Stal użyta do wykonania ramy dla całej balustrady charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz korozje, wiec nawet w przypadku montażu ich na zewnątrz budynku nie ma obaw o to, że bardzo szybko będą niszczeć. Ramą balustrady pokryta jest lakierem nakładanym metodą proszkową, który jest silnie utwardzony, aby się nie ścierał pod wpływem użytkowania lub chromowane, tego rodzaju pokrycia ram balustrad nadają im elegancji. Szkło wykorzystane do uzupełnienia luk we wcześniej wspomnianych ramach to tak zwane szkło bezpieczne, które po ewentualnym zbiciu rozpada się na drobne kawałki o zaokrąglonych rogach. Jednak prawdopodobieństwo, że się rozbije jest bardzo małe, można powiedzieć, że bardzo bliskie zeru.

Balustrady o charakterze samonośnym wykonane ze stali i szkła to połączenie elegancji i prostoty w najlepszy wydaniu. Dodatkowo niska cena i bardzo duża żywotność czyni z nich balustrady niemal idealne. Niemal idealne, ponieważ jak dobrze wiemy nie ma rzeczy, która by była idealna w stu procentach. Na pewno da się znaleźć ich wady, ja jednak nie widzę takich, o których warto byłoby wspominać. Zakup takiej balustrady na jedna klatkę schodową o standardowej wielkości to około dwóch tysięcy złotych. Jeśli kupujemy taką balustradę od dużej firmy, a nie osoby prywatnej, to możemy liczyć na kilkuletnią gwarancję na cały produkt.