Praca kierowcy zawodowego wymaga wiele zaangażowania oraz wyrzeczeń. Większość czasu spędza poza miejscem zamieszkania, często nawet z daleka od firmy w której pracuje. Kabina samochodu jest miejscem zarówno pracy jak i wypoczynku. Chociaż przewożąc transport z jednego punktu do drugiego trudno mówić o wypoczynku nawet w czasie przysługującej przerwy. Bowiem to właśnie kierowca przez całą drogę obarczony jest odpowiedzialnością za przewożony towar niezależnie od jego rodzaju.
Jak rozliczyć czas pracy kierowcy?
Praca kierowcy jest bardzo odpowiedzialna i obarczona ryzykiem. Dlatego zostały wprowadzone przepisy pozwalające na normowanie czasu pracy, co miało zapewnić odpowiednią ilość wypoczynku i podnieść bezpieczeństwo na drogach. Aby sprawdzić ich realizację zostały powołane specjalne służby mające uprawnienia do rozliczenia kierowcy. Przy różnego rodzaju kontrolach przede wszystkim zwraca się uwagę na przestrzeganie czasu pracy. Wprowadzona ustawa mówi, że dzienny okres prowadzenia pojazdu nie może przekraczać dziewięciu godzin. Tylko wyjątkowe sytuacje dają możliwość przedłużenia go do dziesięciu z tym że nie może odbywać się to częściej niż dwa razy w tygodniu. Każdy kierowca jest zobowiązany do odbycia czterdziestopięciominutowej ciągłej przerwy po każdym czteroipółgodzinnym okresie jazdy samochodem. Przy czym należy pamiętać iż czas pracy kierowcy to okres liczony od jej rozpoczęcia do zakończenia. W jego skład wchodzi nie tylko prowadzenie pojazdu ale również załadunek i rozładunek, wszystkie czynności spedycyjne i administracyjne oraz codzienna obsługa pojazdu. Cały zapis wykonywanych czynności znajdzie swoje odzwierciedlenie na wykresówce tachografu. I to właśnie na tej podstawie dokonuje się rozliczenia kierowcy. Odpowiedni czas relaksu i wypoczynku zapewni kierowcy dodatkowy zastrzyk energii i sil niezbędnych do wykonywania zleconych prac.
Kierowca prowadzący pojazd jest odpowiedzialny za wiele aspektów z tym związanych. Musi zadbać o bezpieczeństwo swoje, przewożonego towaru oraz innych użytkowników drogi. Dlatego tak ważnym elementem jego pracy jest odpowiedni wypoczynek. Unormowanie czasu jego pracy dało możliwość wnikliwej kontroli i nadzorowania przebiegu wszystkich czynności związanych z przewożeniem towaru.