25 czerwca, 2019 Zdrowie i uroda 0

 

Łóżka dla osób chorych powinny być odpowiednio dostosowane do wielu czynności. Wiadomo, że osoba, która korzysta z takiego łózka zazwyczaj ma problemy z poruszaniem się. Trzeba dbać o to, by zapewnić jak największy komfort dla chorego oraz opiekuna. Nie można dopuścić do takich dolegliwości, jak odleżyny. Poza tym łóżko musi być wygodne w przewożeniu oraz całkowicie bezpieczne.

Jakie cechy muszą mieć łóżka?

łóżko ortopedyczneŁóżko dla takiej osoby musi pozwalać mu na samodzielną zmianę pozycji. Każda część łóżka powinna być sterowana za pomocą pilota, poneiważ dzięki temu osoba chora może samodzielnie zmieniać pozycję. Dodatkowo łóżko ortopedyczne powinno mieć trójkąt z wysięgnikiem, dzięki któremu chory może się podnieść, a także przewrócić na dany bok. Łóżko powinno mieć barierki, co zwiększa bezpieczeństwo. Liczy się także zastosowanie dobrego materaca pneumatycznego, który zapobiega powstawaniom odleżyn, które są bardzo uciążliwe. Przy takim łóżku powinien znaleźć się specjalny stolik, z funkcją regulacji. Ważne jest także to, by łóżko było wyposażone w koła na dobrych łożyskach, dzięki czemu chorego można przewieźć, bez konieczności podnoszenia go z materaca. Ponadto liczy się sam komfort leżenia. Materac powinien być dość twardy, aby podczas długiego leżenia nie pojawił się nowy problem z kręgosłupem. Takie łóżka można wypożyczać długoterminowo. Zakup nie jest koniecznie wymagany.

Wiadomo, że dla wielu osób będzie ważne także to, żeby łózko pasowało do reszty mieszkania. Może nie będzie ono dopasowane wzorem, ale na pewno nie będzie problemu z tym, że wygląda ono jak szpitalne. Takie łóżka wykonuje się z mocnego drewna. Pod materacem schowany jest mechanizm, który odpowiada za podnoszenie łóżka oraz jego sterowanie poprzez użycie pilota.