13 września, 2020 Dom i wnętrze 0

 

Co jest potrzebne do wybudowania domu? Zaczynając od samego początku to oczywiście potrzebna jest działka budowlana, na której taki dom powstanie. Potem dla konkretnej działki tworzy się mapę do celów projektowych. Zajmuje się tym geodeta, który specjalizuje się w tworzeniu wszelkiego rodzaju map użytkowanych do celów budowlanych. Następnym krokiem jest znalezienie architekta, który zaprojektuje budynek. To akurat jest bardzo proste, bo specjalistów w tej dziedzinie jest bardzo wielu.

Architekci oferują projekty w bardzo różnych cenach

architekt WrocławBez projektu budowlanego nie da się zrobić niczego. Jest to dokument, który jest konieczny do uzyskania pozwolenia na budowę. Potem w oparciu o projekt działa firma budowlana, która zamienia go w fizycznie istniejący budynek. Projektowaniem domów jednorodzinnych zajmują się oczywiście architekci. Można skorzystać z pojedynczo działającego specjalisty lub udać się do biura projektowego, w którym nad jednym projektem pracuje nawet kilka osób. Od wyboru architekta zależeć będą koszty takiego projektu. Jeśli dobrze przeszuka się zasoby internetu to można znaleźć architektów, którzy za kompletny projekt policzą sobie około trzech tysięcy złotych. Jest to absolutnie minimalna cena i dotyczy się raczej mniej znanych projektantów działających gdzieś na uboczu większych miast. Na pewno więcej za projekt policzy sobie znany i ceniony architekt – Wrocław jest miastem, w którym większość architektów ma bardzo wysoką reputację. Za projekt narysowany ręką renomowanego architekta trzeba zapłacić od pięciu do nawet dziesięciu tysięcy złotych. I to jeszcze będzie zależeć od tego czy zdecydujemy się na jakąś ogólną koncepcję czy wszystko trzeba będzie projektować całkowicie indywidualnie od piwnicy po dach. Każdy architekt proponuje określoną stawkę za kompletnie wykonany projekt, do którego nie trzeba już nic dopłacać.

Przed podjęciem planów o budowie domu warto zastanowić się nad wyborem architekta, który będzie tworzył projekt budowlany. Różnice w cenach w jednym mieście mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Cena za projekt zależy w głównej mierze od tego jak znany i renomowany będzie architekt bądź pracownia, z której skorzystamy. Naprawdę opłacalne może się okazać skorzystanie z jakiejś mało znanej pracowni ulokowanej gdzieś na przedmieściach.