1 marca, 2020 Budowa 0

 

Płyta izolacyjna to pojęcie, które można rozumieć na trzy sposoby. Dotyczy bowiem płyt warstwowych konstrukcyjnych z jedną warstwą okładziny blaszanej lub z dwoma warstwami, a także płyt z samej izolacji układane np. na posadzkach. Płyty warstwowe to świetnie zbilansowane połączenie komponentów dających możliwość wznoszenia lekkich konstrukcji halowych, wykonywania bardzo dobrych pokryć dachowych i dociepleń elewacji.

Trwała płyta warstwowa

solidne płyty izolacyjne pirDo budowy nowoczesnych obiektów halowych używane są obecnie solidne płyty izolacyjne PIR. Ich przewaga nad innymi technologiami budowlanymi polega przede wszystkim na możliwości bardzo szybkiego wznoszenia. Z drugiej strony obiekty budowane tą techniką są lekkie co daje możliwość posadowienia ich na gruntach mniej zwięzłych, niedostępnych dla tradycyjnych technologii. Płyta warstwowa PIR składa się z dwóch komponentów, na które składają się okładziny blaszane oraz warstwą izolacyjna z pianki poliizocyjanouretanowej (PIR). Oba składniki są trwale łączone na liniach produkcyjnych i w zależności od przeznaczenia płyty warstwowej okładzina blaszana występuje tylko z jednej strony lub z dwóch. Panel warstwowy z jedną okładziną blaszaną przeznaczony jest do wykonania bardzo dobrych pokryć dachowych lub do dociepleń elewacji suchych. W przypadku płyt warstwowych PIR z rdzeniem zamkniętym obustronnie są one wykorzystywane do budowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych obiektów. Panele są wykonywane z blach profilowanych trapezowych, falistych lub płaskich. Są to blachy najczęściej ocynkowane i dodatkowo pokrywane warstwami zabezpieczającymi przed działaniem środowiska, a przede wszystkim wilgoci. Okładziny blaszane są dostępne w wielu kolorach aby sprostać wymaganiom estetycznym inwestora. Pianka poliizocyjanouretanowa jest bardzo odporna na działanie czynników biologicznych roślinnych i zwierzęcych takich jak mchy, porosty, glony i gryzonie. Pianka PIR jest materiałem o podwyższonej odporności na działanie ognia.

Pianka PIR ma sztywną i zwartą strukturę dzięki czemu po połączeniu z blachami uzyskuje się stabilny panel odporny na wyginanie. Ogromną zaletą płyt warstwowych PIR jest ich bardzo duża trwałość dzięki czemu nie wymagają prac remontowych. Szybki i szczelny montaż płyt warstwowych jest możliwy dzięki frezom wykonywanym w piance na krawędziach płyt. Bardzo często we frezach umieszczane są mechanizmy łączące wraz z uszczelkami. Z całą pewnością płyty warstwowe PIR to idealne rozwiązanie konstrukcyjne.