12 sierpnia, 2019 Remont 0

Ze względu na coraz większe obciążenie systemu energetycznego kraju potrzebne są inwestycje modernizacyjne, a także wykorzystanie alternatywnych źródeł wytwórczych. Dotyczy to w szczególności pozyskania takich mediów jak prąd elektryczny czy ciepło, a jest spowodowane coraz większym zapotrzebowaniem ze strony społeczeństwa. Większość zużywanej obecnie energii pochodzi z konwencjonalnych źródeł, które potrzebują paliw tradycyjnych takich jak węgiel brunatny czy kamienny.

Odnawialne źródła energii na terenie Piotrkowa Trybunalskiego

pompy ciepła piotrków trybunalskiW procesie ich spalania powstaje para wodna, która następnie może napędzać turbiny a te wytwarzają prąd. Podczas tego procesu do atmosfery uwalniane są szkodliwe substancje co znacznie wpływa na stan środowiska naturalnego. Właśnie dlatego coraz więcej miejscowości oraz miast decyduje się na wprowadzenie programów operacyjnych mających na celu promowanie rozproszonego wytwarzania energii. Dzięki temu możliwe jest obniżenie zapotrzebowania na tradycyjne paliwa. Jednym z miast, które prowadzi aktywne działania w tym celu jest Piotrków Trybunalski. Mieszkańcy mogą skorzystać z funduszy krajowych oraz międzynarodowych w postaci dofinansowań, dotacji czy kredytów na warunkach preferencyjnych. W wyniku tego coraz częściej spotykane są pompy ciepła piotrków trybunalski zarówno w obiektach prywatnych jak i również publicznych. Jest to możliwe dzięki rozwojowi technologii oraz coraz większej gamie dostępnych rozwiązań. Na rynku pojawiają się bowiem co roku nowe pompy ciepła charakteryzujące się wyższą sprawnością przy jednakowej obniżce ceny. Do zasilania pompy wymagana jest energia elektryczna, która zapewnia pracę sprężarki. Niemniej jednak jedna kilowatogodzina energii elektrycznej zużyta do zasilania pompy pozwala uzyskać cztery albo i więcej kilowatogodziny energii w postaci ciepła. Dzięki temu możliwe jest pozyskanie niezbędnej energii cieplnej w bardzo ekologiczny i ekonomiczny sposób.

W Piotrkowie Trybunalskim spotkać można również instalacje które działają w tak zwanym układzie hybrydowym. To rozwiązanie pozwala na jeszcze większe korzyści. Energia elektryczna niezbędna do zasilania sprężarki pozyskiwana jest bowiem z paneli fotowoltaicznych lub pomp ciepła, które stanowią również odnawialne źródła. W ten sposób cały układ jest praktycznie samowystarczalny. Z sieci pobierana jest jedynie niewielka ilość energii elektrycznej w momencie niewystarczającej produkcji z dwóch wcześniej wspomnianych źródeł. Jak widać pompy ciepła mogą pracować bardzo wydajnie. Dzięki nim w łatwy sposób można pozyskać chociażby ciepłą wodę użytkową niezbędna w domu.