4 grudnia, 2018 Produkcja i przemysł 0

W obróbce skrawaniem najczęściej stosuje się tokarki, frezarki, szlifierki i wiertarki, które są bardzo uniwersalne. Oprócz tego jest jednak wiele innych obrabiarek stosowanych do konkretnych działań, na przykład frezowania gwintów czy wykonywania kół zębatych. Najpopularniejsza jednak wydaje się tokarka i frezarka, które dają bardzo duże spektrum możliwości.

Wybór odpowiedniej tokarki

producent tokarekZależnie od naszych potrzeb, musimy podjąć decyzję co do wielu parametrów obrabiarki. Po pierwsze należy wybrać, czy chcemy tokarkę tradycyjną czy sterowaną numerycznie. Tradycyjna jest dużo tańsza, ale tokarka CNC ma nieporównywalnie większe możliwości – jest dokładniejsza, powtarzalna i o wiele szybsza. Potrafi też o wiele więcej niż zwykła tokarka, którą przy trudniejszych detalach trzeba wspomóc innymi maszynami, niezwykle przedłużając proces. Druga sprawa to producent tokarek – nie poleca się kupować ich z Chin, ponieważ mimo dobrej ceny, jednak może się okazać, że oszczędność będzie pozorna, jeśli po kilku latach obrabiarka będzie rozkalibrowana i straci swoją sztywność. Trzeba też pomyśleć, jakie mamy potrzeby. Jeśli tylko chcemy wykonywać kilka razy w miesiącu pojedyncze części, dla swojego użytku czy na tak zwane fuchy, to może nie warto przepłacać i kupować z najwyższej półki. Do produkcji ciągłej na pewno trzeba kupić lepszy sprzęt. Podstawowym parametrem jest długość i średnica maksymalna pręta, z którego będziemy toczyć. Musimy wiedzieć, jakie tutaj parametry chcemy uzyskać. Warto też, jeśli planujemy toczyć z małych średnic, mieć obrabiarkę z osiągalnymi wysokimi obrotami, ponieważ dla przyspieszenia warto osiągać jak najwyższe możliwe przy danym materiale i narzędziach prędkości skrawania.

Przy obrabiarce CNC jest dużo innych ważnych parametrów, takich jak ilość wrzecion, osi, suportów, możliwe założenie obrotowych narzędzi oraz oś C. Warto dobrze się zastanowić, aby tokarka służyła jak najlepiej, najdłużej i mogła być wykorzystana w stu procentach. W tym celu warto zainwestować, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty.