26 lipca, 2017 Budownictwo 1
dom z prefabrykatów

Budowa domu może trwać miesiącami – postawienie fundamentów, murowanie ścian, budowa dachu, wykończenie wnętrz – to wszystko zajmuje naprawdę dużo czasu i niekiedy trzeba długo poczekać zanim dom będzie oddany do użytku. Czy istnieje sposób na przyspieszenie tych prac? Okazuje się, że jedyną możliwością jest zdecydowanie się na dom modułowy…

Wady i zalety domów modułowych?

Domy modułowePodstawową zaletą jest wspominana już szybkość stawiania takiego obiektu. Według serwisu www.4budowlani.pl prace mogą potrwać nawet jedynie miesiąc. To dlatego, że podczas nich korzystamy z przygotowanych wcześniej w fabryce modułów – które należy jedynie zainstalować na wykonanym fundamencie. Domy modułowe są rozwiązaniem cenionym także z tej przyczyny, że mogą być z powodzeniem stawiane na trudnym terenie – nie ma żadnych przeszkód, aby nie usadawiać ich na pochyłościach, terenie piaszczystym czy podmokłym. Decydując się na obiekty modułowe, wybierzmy sprawdzonego producenta – aby mieć pewność, że jakość materiałów, które zostały wykorzystane do budowy modułów, jest naprawdę wysoka. Fabryki elementów modułowych zapewniają też transport przygotowanych segmentów w miejsce wyznaczone przez klienta. Obiekty modułowe są zawsze wykończone wewnątrz i już wyposażone w drzwi i okna. Dobrze sprawdzają się jako domki letniskowe, ale nie tylko. Obiekty modułowe mogą mieć zastosowanie biurowe, gastronomiczne czy sanitarne. Fabryki produkują także niewielkie stróżówki i palarnie.

Renesans domów drewnianych

Budowa domu z baliChoć obecnie najczęściej wykorzystywanym materiałem budowlanym jest beton, a bloki z płyty betonowej to standardowe elementy każdego miasta, osoby, które mieszkają na uboczu, z pewnością nie raz myślały o budowie własnego domu. Zamiast cegieł czy betonu można wykorzystać drewno. Budowa domu z bali musi jednak przebiegać profesjonalnie, dlatego też możemy spotkać wiele firm, które zajmują się właśnie tą sferą branży budowlanej. Jeżeli zdecydujemy się na budowę domu z bali, już w niecałe dwa miesiące uzyskamy stan pod klucz. Budowa domów drewnianych obejmuje bowiem:

  • wykonanie wylewki betonowej,
  • postawienie modułowych ścian zewnętrznych oraz ścian konstrukcyjnych wewnętrznych,
  • budowę więźby dachowej i wykonanie pokrycia dachowego,
  • impregnację drewna wykorzystanego do budowy,
  • deskowanie sufitu,
  • izolację podłóg, ścian i dachu,
  • wykonanie instalacji wodociągowych oraz energetycznych,
  • zamontowanie okien i drzwi.

Zaletą domów drewnianych jest także ich estetyka i wyjątkowy klimat, który uzyskujemy. Firmy zajmujące się budową domów drewnianych proponują stawianie domów całorocznych, letniskowych, w tym domów w stylu góralskim.

Kryzysowe sytuacje

Kontenery mieszkalneCzasami na skutek klęsk żywiołowych takich jak powodzie, wiele osób traci swój dom. Natychmiastowe znalezienie nowego mieszkania może być niemożliwe, dlatego bardzo często dobrym rozwiązaniem staje się wsparcie tymczasowe – poszkodowane osoby mogą przez kilka dni czy tygodni mieszkać w kontenerach mieszkalnych. Według informacji z artykułu na polskiprzemysl.com.pl kontenery mieszkalne są też bardzo często wykorzystywane przez firmy budowlane, które prowadzą prace daleko od siedziby – wówczas kontenery zapewniają pracownikom budowlanym dach nad głową na okres kilku tygodni. Konstrukcja kontenera jest naprawdę stabilna – ściany wykonane są z płyt ze stali wysokogatunkowej. Kontenery są ocieplane wewnątrz najczęściej za pomocą wełny mineralnej. Z opadami deszczu poradzi sobie specjalna konstrukcja dachu, która sprawia, że woda nie utrzymuje się na dachu, a na bieżąco spływa do rur spustowych. Kontenery mieszkalne sprawdzają się przy budownictwie modułowym – możemy bowiem z powodzeniem łączyć kilka kontenerów ze sobą, w ten sposób uzyskując dom modułowy, w którym można mieszkać nawet przez cały rok.

Domy modułowe przyszłością budownictwa?

prefabrykatyWiele osób nadal uważa, że najbardziej trwałe i wytrzymałe są budynki wykonane z betonu – głównie dlatego, że takie wrażenie uzyskujemy dzięki ich wyglądowi – budynki betonowe są potężne i solidne. Domy modułowe kojarzą nam się zaś z nowoczesnością i pewną delikatnością. Prawidłowo postawione i połączone moduły są jednak naprawdę solidne i bezpieczne w użytkowaniu. Jeżeli teren, na którym chcemy postawić dom, znajduje się daleko od naszego obecnego miejsca zamieszkania, możemy ograniczyć czas przeznaczany na dojazdy na budowę, gdyż prace z reguły przebiegają szybko i wykonywane są przez profesjonalistów, dlatego też my sami nie musimy się o nic martwić.

W kwestii podsumowania tematu

Domy modułowe wydają się rozwiązaniem naprawdę godnym uwagi. Z reguły jednak firmy zajmujące się ich budową, proponują gotowe projekty o konkretnym układzie pomieszczeń. Jeżeli mamy więc inny pomysł, musimy go skonsultować z wykonawcą. Z pewnością jednak znajdziemy kogoś, kto podejmie się wykonania projektu zgodnego z naszymi oczekiwaniami.