26 listopada, 2018 Dom i wystrój 0

Listwy przypodłogowe stanowią nieodzowny element wykończenia podłóg panelowych oraz drewnianych. Produkuje się z wielu materiałów, takich jak drewno, plastik oraz MDF. Czym jest MDF? To płyta pilśniowa, produkowana z włókien drzewnych. Jest tania w produkcji, stosunkowo wytrzymała i idealnie sprawdza się jako materiał do produkcji dekoracyjnych listew – sufitowych, ściennych a także podłogowych.

Listwy przypodłogowe z MDF

listwy mdfListwy wykończeniowe pełnią we wnętrzach ważną rolę. Przede wszystkim maskują łączenie ściany z podłogą: pozwalają ukryć szczeliny dylatacyjne, niewielkie nierówności powierzchni oraz nierówne malowanie farbą czy krzywo ucięty dół tapety. Dzięki listwom nie musimy starać się o idealne wykończenie styku ściany z podłogą i ściany z sufitem, co zajmowałoby mnóstwo czasu. Listwa ukryje takie drobiazgi, a przy tym staje się dekoracją dla pomieszczenia i podkreśla jego styl. Listwy MDF chronią także ścianę przed uszkodzeniem i zabrudzeniem. Sprzątanie podłóg – zamiatanie, mycie, odkurzanie – często prowadzi do uderzenia miotłą czy mopem o ścianę. Brud i wilgoć mogłyby pozostawić trwały ślad na ścianie, przed czym chronią ją właśnie listwy przypodłogowe. Nawet wąska listwa typu ćwierćwałek stanowi całkiem dobrą ochronę, jednak lepiej jest zdecydować się na szerszy model, który będzie osłaniać większy fragment ściany. Jeśli często myjemy podłogę lub chcemy zamontować tego typu listwy w kuchni, to należy zdecydować się na takie, które są dodatkowo zabezpieczone lakierem chroniącym od wchłaniania wilgoci. MDF dość dobrze chłonie wodę, co mogłoby na dłuższą metę prowadzić do uszkodzenia listew, dlatego lepiej jest od razu wybrać taki typ listew, którym podobne szkody nie zagrożą. Poza funkcją dekoracyjną i ochronną, listwy przypodłogowe mogą także służyć nam do zamaskowania kabli.

Jest to opcja dobra nie tylko do domów, ale przede wszystkim do biur, gabinetów, klinik, gdzie w pomieszczeniach jest wiele kabli, a właścicielom zależy na ładnym wyglądzie pomieszczeń. Korzystanie z listew z miejscem na prowadzenie kabli zwiększa też poziom bezpieczeństwa w danym miejscu, ponieważ nie grozi nam potknięcie się o przewody. Listwy z korytkami chronią także kable przed dostępem gryzoni, takich jak myszy i szczury, które mogłyby je pogryźć.