9 listopada, 2020 Budowa i przemysł 0

 

Gdy wprowadziłam się do nowo wybudowanego domu jednorodzinnego po około tygodniu zaczęliśmy mieć problem z wodą płynącą z kranu. Woda była żółto-brązowa i miała nieprzyjemny zapach. Niestety konieczne stało się wezwanie ekspertów i pobranie próbek wody. Baliśmy się o własne zdrowie.

Mikrobiologiczne badanie wody z kranu

badanie mikrobiologiczne wodyRzadko kto wie że według rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2007 roku woda która użytkowana jest przez ludzi powinna być poddawana regularnie badaniom. Badania te mają na celu wykrywanie chorobotwórczych mikroorganizmów, pasożytów oraz substancji chemicznych które mogą mieć bezpośredni negatywny wpływ na zdrowie ludzi, Badania takie pozwalają na szybką diagnozę oraz uzdatnianie ujęć w których gromadzą się niebezpieczne dla zdrowia mikroorganizmy oraz substancje. Badania mikrobiologiczne polegają przede wszystkim na sprawdzeniu czy w badanych próbkach nie występują organizmy których nawet znikoma ilość może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Przede wszystkim mowa tu o zatruciach wywoływanych przez pałeczki z rodzaju Salmonella czy prątkami gruźlicy. Badania pozwalają na dokładną ocenę przydatności wody do celów spożywczych oraz gospodarczych. Zarówno w Polsce jak i w wielu krajach Unii Europejskiej normy te są bardzo wymagające. W Polsce aby stwierdzić że woda jest przydatna do spożycia w stu mililitrach wody poddawanej badaniu nie może występować ani jedna komórka bakterii uznawanych za szkodliwe. Zatem Badanie mikrobiologiczne wody polega na sprawdzeniu czy nie znajdują się w niej organizmy których nawet niewielka ilość może doprowadzić do zatrucia i poważnych konsekwencji zdrowotnych. Regularne badanie wody pozwala uniknąć wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych, które mogą spowodowane być spożywaniem niezdatnej do picia wody.

Czyta woda to nie tylko odpowiedni kolor i przejrzystość. Bakterie i mikroorganizmy które mogą się w niej znajdować są niewidoczne gołym okiem i trudno aby po samym wyglądzie stwierdzić czy woda lecąca z kranu jest czysta i bezpieczna. By mieć pewność co do jakości wody należy regularnie ją badać.