15 września, 2021 Maszyny i Urządzenia 0

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele drobnoustrojów unosi się w powietrzu. Jest ono wypełnione miliardami patogenów, grzybów, bakterii i wirusów. Niektóre z nich mogą być nawet bardzo groźne. O ile na co dzień zazwyczaj nie stanowią one zbyt dużego zagrożenia, to w niektórych warunkach mogą być bardzo niebezpieczne. Tak dzieje się w przypadku wykonywania wielu różnych badań i analiz. Tam wymagana jest szczególna uwaga i kontrola. Tym samym konieczne jest zastosowanie także specjalistycznego sprzętu.

Rola komór laminarnych

dobra komora laminarnaW miejscach takich jak zaplecza aptek, czy laboratorium konieczne jest stosowanie komór laminarnych. Urząd to sprawdza się także przy produkcji wielu środków farmaceutycznych. Używanie komory laminarnej niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na uzyskanie wiarygodności wyników. Dzięki laminarnemu przepływowi powietrza nie wznieca się żadnych mikro i makro cząstek z powierzchni próbki. Tym samym nie zmienia się składu analizowanego materiału. Ten nie stanowi także zagrożenia dla osób, które pracują w danym miejscu. Niestety wiele z tych materiałów mogłoby wywołać groźne choroby. Tym samym koniecznie trzeba rozważyć ryzyka związane z epidemią. Dobra komora laminarna izoluje powietrze, które znajduje się wewnątrz jej od tego, które krąży po laboratorium. Zależnie od tego, jaki stopień ochrony jest wymagany stosuje się różne modele tego urządzenia. Można skorzystać z takiego, który zapewnia całkowitą izolację. Jest ona skonstruowana z szyby z wbudowanymi specjalnymi rękawicami. Dzięki nim pracownik może wykonywać wszystkie precyzyjne czynności. Jednocześnie nie naraża się na szkodliwość czynników związanych z przepływem skażonego powietrza. Komora laminarna to także idealna strefa robocza. Świetnie wydziela przestrzeń, która ma posłużyć jako strefa do tych najtrudniejszych analiz, badań i syntez.

Podsumowując, aby zachować duże bezpieczeństwo pracy i jednocześnie cieszyć się z dużej wiarygodności wyników, koniecznie trzeba zastanowić się nad zakupem takiego urządzenia jak komora laminarna. Ciężko jest wyobrazić sobie profesjonalną placówkę badawczą lub laboratorium bez tego sprzętu. Dzięki niej nie tylko pracownicy tych miejsc czują się bezpieczniej. Bardzo ważne jest także utrzymanie na odpowiednim poziomie wiarygodności wyników. Na takie zaniedbanie nie może pozwolić sobie żadna placówka.