10 grudnia, 2018 Wyposażenie 0

 

Łóżko to bardzo ważny mebel. Jeśli jest wykonane z drewna dębowego warto jest o nie dbać, ponieważ będzie ono mogło wytrzymać bardzo wiele lat. Odpowiednia konserwacja materiału pozwala również na zachowanie wymaganej estetyki tego materiału. Dąb to bardzo twarde drzewo, a przy tym ciężkie, dlatego wytrzymałość i odporność mebli z drewna dębowego z reguły jest duża. Trzeba jednak podjąć pewne starania, mająca na celu uwydatnienie wytrzymałości.

Jak konserwować łóżko z dębu?

łóżka dęboweKonserwacja łóżka musi być niezauważalna, przynajmniej jeśli chodzi o zapach preparatów. W łóżku spędzimy dużo czasu, więc żaden zapach nie może powodować, że będzie to czas nieprzyjemny. Łóżka dębowe najlepiej raz na trzy lata zakonserwować lakierem, ale tylko z naturalnych składników. Najczęściej są to lakiery klonowe. Poza tym podczas czyszczenia nie powinniśmy używać preparatów chemicznych. W ten sposób sprawimy, że łóżko przez kilkadziesiąt lat będzie w tak samo dobrym stanie. Łóżka dębowe mogą skrzypieć, jeśli człowiek o nie nie zadba. Najlepiej, jeśli zamówimy takie łóżko u stolarza, który na samym początku zaimpregnuje drewno. Robi się w nim podłużne zacięcia, a następnie wpuszcza się w nie odrobinę żywicy, która również powstaje na dębie. Po jej stwardnieniu jest to materiał niezwykle sztywny. Nic nie będzie skrzypieć. Dąb to bardzo dobry materiał do malowania, również po długim czasie. Bardzo dobrze wchłania farbę oraz wszystkie impregnaty. Dlatego jeśli chcemy podczas konserwacji zmienić kolor, nie będziemy mieć z tym większych problemów. Mogę o tym z czystym sumieniem zapewnić. Polecam również zabezpieczyć nogi tego łóżka, aby nie rysowały paneli lub parkietu. Najlepiej kupić kawałki filcowego materiału, posmarować je klejem, a następnie postawić na nich łóżko. Gdy zaschnie obcinamy nadmiar, dzięki czemu unikamy tego problemu.

Dąb jest twardy, dobrze zachowuje kolor oraz wytrzymałość. Zakup takiego łóżka to bardzo dobra decyzja, dlatego jeżeli masz taką możliwość, to się na nią zdecyduj. Najlepiej będzie zamówić łóżko u stolarza, który ma doświadczenie z drewnem dębowym. Łóżko nie musi być w stylu retro. Są nowoczesne adaptacje dębu. Wiele osób kojarzy ten rodzaj drewna właśnie z twardością i wytrzymałością. Szczególnie jeśli deski będą wysuszone.