30 maja, 2019 Reklama i promocja 0

Jeszcze kilka lat temu rękodzieło traktowane jako hobby miało przede wszystkim wymiar praktyczny. Tworzono dla relaksu, ale jednak przedmioty, które mogły być przydatne w codziennym życiu. Materiały do takich działań miały być tanie, a wytworzone produkty użyteczne. Obecnie coraz popularniejsze jest tworzenie wyłącznie dla zabawy.

Zróżnicowanie w materiałach kreatywnych

materiały kreatywneIm więcej osób zajmuje się twórczością, tym bardziej potrzebne na rynku stają się zróżnicowane materiały kreatywne. Każda dziedzina rękodzieła ma tu swoją specyfikę i tworzy osobną niszę. Najłatwiej dostępne są materiały plastyczne, które tradycyjnie wykorzystywane są również przez dzieci i młodzież. Farby i kolorowe papiery to już nie wyłącznie akwarelki w plastikowych pudełeczkach czy jednobarwny karton. Nowoczesne, nieblaknące farby występują w szerokiej gamie kolorów i w różnych, dostosowanych do specyficznych potrzeb formach. Papiery ozdobne dostępne na rynku zadowolą najbardziej wybredne gusta. Rozwija się rynek tekturowych wycinanek, używanych przy tworzeniu kartek. Naklejki nie są już tylko tandetnymi ozdobami na dziecięce zeszyty, ale stają się formą sztuki samą w sobie. Niektóre typy materiałów kreatywnych wykorzystywane są w wielu różnych dziedzinach rękodzieła. Metalowe dodatki biżuteryjne użyć można nie tylko do stworzenia np. bransoletki, ale też jako elementy prac mixed mediowych. Koronki, przeznaczone normalnie do prac krawieckich, są również pożądanym tworzywem w scrapbookingu. Narzędziami stolarskimi posługują się twórcy lalek.

Szeroki wybór materiałów sprawia, że poszczególne gałęzie rękodzieła łączą się i przenikają. Powstają nowe dziedziny twórczości, a niszowe kiedyś hobby takie jak tworzenie biżuterii albo scrapbooking, zyskują coraz więcej sympatyków.