28 września, 2018 Ochrona osób i mienia 0

 

Aby dbać o bezpieczeństwo na budowie kierownik powinien posiadać alkomat. Najbardziej czułe alkomaty to te, które określane są jako elektrochemiczne. Sposób ich działania jest prosty, a skuteczność jest duża, ponieważ badają odczyn powietrza, które jest w nie wdmuchiwane. W ten sposób osiąga się wynik, który jest całkowicie rzetelny. Nie ma mowy o błędach w aparacie.

Jak działają alkomaty elektrochemiczne?

alkomat elektrochemicznyW alkomatach elektrochemicznych zawarty jest wkład. To na niego działa cały alkohol, który znajduje się w powietrzu. Osoba, która do badania poziomu alkoholu wykorzystuje alkomat elektrochemiczny, na pewno zyska wynik z dokładnością do jednej tysięcznej promila. Strumień wydychanego powietrza działa na wkład znajdujący się wewnątrz. To on gromadzi cząsteczki alkoholu, które były w nim zawarte. Jeśli jakaś z cząsteczek faktycznie zawarta była w tlenie, wkład delikatnie zmieni swoją kwasowość. Czujnik elektryczny stale sprawdza kwasowość odczynnika, dlatego wykrywa dokładnie każdą zmianę. Następnie jest ona przeliczana na ilość alkoholu w wydychanym powietrzu na metr sześcienny. Czy można w jakiś sposób oszukać alkomat? Nie, ponieważ osoba spożywająca alkohol nie wprowadzi świeżego powietrza. W każdym wypadku odrobina lotnego alkoholu dostanie się na wkład. Nawet przykładając usta do ustnika cząsteczki alkoholu przedostaną się wewnątrz. Istnieje mit, który mówi, że zjedzone jabłka mogą fermentować w brzuchu, dzięki czemu alkomat wykaże alkohol. Jest to chemicznie możliwe, jednak fizjonomia człowieka na to nie pozwala. Chemicznie, ponieważ taka reakcja może zajść w żołądku. Fizjonomia jest przeszkodą, gdyż dorosły mężczyzna musiałby zjeść około pięćdziesięciu kilogramów jabłek w krótkim czasie, aby doszło do fermentacji w odpowiednim stopniu. Nie znam człowieka, który miałby takie możliwości.

Dobry alkomat kosztuje nawet trzysta złotych, lecz działa niezawodnie przez wiele długich lat. Wkłady do niego są możliwe do nabycia w niskich cenach, ponieważ musisz ich posiadać sporo. Wynik w alkomatach jest jak najbardziej pewny i można brać go na poważnie. Nieznany jest sposób na to, aby sfałszować jego działanie. Jeśli wiesz, że wkład jest nowy, to na pewno przedstawiony na wyświetlaczu alkomatu wynik jest zgodny z prawdą.