26 lutego, 2020 Finanse 0

Pomocnikiem przy odzyskiwaniu należności, których nie udaje nam się odzyskać od dłużnika może być firma windykacyjna. Niejednokrotnie bowiem prowadząc własną działalność można spotkać się z trudnością polegającą na zalegających, niezapłaconych fakturach, których termin płatności dawno już minął. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Firma windykacyjna – działanie i pewność

sprawdzona firma windykacyjnaPrzy wspomnianym we wstępie problemie niezapłaconych faktur może pojawia się pytanie „co zrobić?”. Często osoba, która jest przedsiębiorcą prosi o fakturę na działalność gospodarczą, prowadzoną przez siebie, prosząc o termin płatności np. na tydzień do przodu. Oznacza to wystawienie faktury z odroczonym terminem płatności i czasami nie wychodzi na dobre przedsiębiorcom. Zdarza się bowiem, że osoby, mające do zapłaty ową fakturę w terminie tygodnia tego nie robią – nie płacą też w terminie miesiąca i następnego… W taki sposób powstaje roszczenie skierowane do tych osób. Przedsiębiorcy prowadzący swoją działalności niejednokrotnie nie wiedzą jak postępować w takim przypadku mimo, że chcą odzyskać pieniądze, które to im się należą. W takiej sytuacji pojawia się forma pomocy świadczona przez firmę windykacyjną, która to jako pewna i sprawdzona firma windykacyjna, z dużym doświadczeniem zajmie się od strony prawnej oraz praktycznej zadłużeniem. W pierwszej kolejności sprawdzone firmy windykacyjne, którym zależy na odzyskaniu długu będą wysyłać wezwania do zapłaty wraz z naliczonymi kosztami takiej windykacji, które to koszty pokryć będzie miał dłużnik (wedle wezwania), jeśli jednak one nie poskutkują firma windykacyjna zajmie się sprawami sądowymi, a następnie egzekucyjnymi, a przy tym będzie udzielać informacji o postępowaniu. Gdy chcemy skorzystać z usług takiej firmy musimy sprzedać jej swój dług. Popularną formą do sprzedaży długu jest zawarcie umowy cesji, na mocy której firma windykacyjna staje się teraz wierzycielem takiego długu, mając prawo do prowadzenia postępowań wobec tego naszego dłużnika. Najczęściej poprzedni wierzyciele, czyli teraz cedenci zostają w kontakcie z osobami odpowiedzialnymi za windykację należności.

Umowa cesji z firmami windykacyjnymi – lecz nie tylko – odnajduje oczywiście swoją podstawę w Kodeksie Cywilnym, o której to umowie każdy może też zaczerpnąć wiele informacji w takowej sprawdzonej firmie windykacyjnej, w instytucjach udzielających porad prawnych bądź też osobiście u osoby z wykształceniem prawniczym. Należy pamiętać, aby wybrać sprawdzoną firmę windykacyjną, która autentycznie będzie potrafiła dobrze zająć się problemem jaki rodzi windykacja.