13 października, 2018 Produkcja i przemysł 0

Ogrzewanie bardzo dużych powierzchni wymaga zużycia dużo większej ilości energii, za którą musimy oczywiście zapłacić. Zużycie energii potrzebnej do ogrzania budynku rośnie proporcjonalnie do zwiększającej się powierzchni budynku. Ogrzewanie budynków, których powierzchnia sięga kilkuset metrów kwadratowych ogrzewanie jest bardzo kosztowne. Dlatego warto dobrze przemyśleć jaki rodzaj ogrzewania będzie najtańszy i jednocześnie najefektywniejszy dla danego rodzaju budynku. Pozwoli nam to na dość duże oszczędności w skali roku.

Jak efektywnie ogrzewać duże pomieszczenia?

efektywne ogrzewanie dużych pomieszczeńKluczem do efektywnego i jednocześnie taniego ogrzewania jest wybór odpowiedniego systemu grzewczego, do danego budynku. W obiektach o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych najlepiej sprawdzają się promienniki. Efektywne ogrzewanie dużych pomieszczeń pozwala na zaoszczędzenie w skali miesiąca około trzydziestu procent sumy, którą wcześniej płaciliśmy za energię potrzebną do ogrzania danego budynku. Efektywność promienników bierze się między innymi z tego, że ich rdzeń rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, a następnie oddaje ją na całe pomieszczenie, ogrzewając je w bardzo równomierny sposób. Temperatura do której zostało ogrzane powietrze w danym pomieszczeniu jest wartością stałą, a nie tak jak w przypadku ogrzewania konwekcyjnego wypadkową temperatur z danego pomieszczenia. Korzystając z ogrzewania promiennikami, możemy ogrzewać budynek przez całą dobę, bez wyraźnego wzrostu kosztów ogrzewania, ponieważ utrzymywanie danej temperatury nie wymaga zużycia tak dużej ilości energii, niż w przypadku gdy musimy podgrzać powietrze o kilkanaście stopni. Efektywność promienników sprawia, że są powszechnie stosowane jako ogrzewanie między innymi w budynkach halowych o dużej powierzchni.

Koszt montażu tego rodzaju instalacji grzewczej to około pięciu tysięcy złotych na trzydzieści metrów kwadratowych. Ten typ ogrzewania jest w stu procentach ekologiczny, więc możemy się starać o dofinansowanie na montaż takiej instalacji, przez co koszt jaki my będziemy musieli ponieść nie będzie zbyt duży. Wzrastająca popularność tego rodzaju ogrzewania sprawia, że dostęp do niego jest coraz łatwiejszy, ponieważ na rynku polskim pojawia się coraz większa liczna producentów.