
Naukowcy nie wróżą naszej planecie świetlanej przyszłości. Zanieczyszczenia osiągają teraz poziomy, do jakich nie dochodziliśmy w przeciągu całej historii ludzkości. Śmieci przysłaniają coraz większe tereny, nie tylko ziemskie, ale i wodne. Ekolodzy walczą o polepszenie warunków życia na Ziemi, ale jest ich zbyt mało, żeby wprowadzić zmiany na lepsze. Potrzebne im w tym będzie wsparcie wszystkich osób, dlatego tak ważne jest uświadamianie ludzi przez media.
Słomki dla dobra zwierząt
Organizmami, które cierpią najbardziej przez ludzką ignorancję, są zwierzęta. Wodne ptaki taplają się w zanieczyszczonych wodach i obklejają smołowymi substancjami, a żółtwie duszą się plastikowymi rurkami. Ekologiczne słomki byłyby w stanie znacznie poprawić ich szanse przeżycia. Plastikowe słomki rozkładają się tyle, co każdy inny plastikowy przedmiot, czyli ponad dwieście lat. Populacja żółwi już teraz znacznie się zmniejsza, a w przyszłości mogą wyginąć na zawsze. Ekologiczne słomki jednorazowe, wykonane z biodegradowalnych materiałów, pomogłyby je ocalić. Są też słomki wielokrotnego użytku, najczęściej wykonane z metalu, które można nosić ze sobą i korzystać z nich zamiast tych plastikowych, proponowanych przez sieci fast-foodów. Słomki wystarczy wyczyścić po użyciu i spokojnie nosić ze sobą w torebce. Panowie mogą znaleźć w Internecie teleskopowe słomki, które po złożeniu zajmą mało miejsca w portfelu lub kieszeni. Po jakimś czasie człowiek przyzwyczaja się do używania ekologicznej słomki i dzięki temu ogranicza ogólnoświatowe zużywanie plastiku. Metalowe słomki można zamówić online lub kupić stacjonarnie w wielu kolorach. Niektóre z nich są sprzedawane w zestawach z woreczkami-etui, lub z małymi szczoteczkami przeznaczonymi do czyszczenia. Niektóre słomki są proste, a niektóre fabrycznie zgięte. Niestety, te metalowe raczej nie nadają się do plastycznego wyginania, więc lepiej przemyśleć jej zakup.
Ekologia to trend, który ma wpływ na dobro nie tylko całej ludzkości, ale również otaczającej nas natury. Odpadki, które wytwarzamy, nie znikają z powierzchni ziemi. Najczęściej lądują one na wysypiskach, lub co gorsza w lasach i oceanach. Zmiana naszych nawyków, większa świadomość ekologiczna mogą przynieść naprawdę korzystne zmiany dla wszystkich, więc zacznijmy od zamiany plastikowych słomek na ekologiczne.