21 października, 2018 Fotografia i zdjęcia 0

Doświadczony kamerzysta od filmów promocyjnych poszukiwany – tak przeważnie wyglądają ogłoszenia osób, które zamierzają podjąć współpracę ze specjalistami, którzy posługują się kamerami i wiedzą, że za doświadczenie i umiejętności mogą otrzymać naprawdę spore wynagrodzenie. Jednak samo wideofilmowanie nie jest takie proste, jakie się wam wydaje. Przez kilka ostatnich lat pracowałem na stanowisku asystenckim.

Ogłoszenia kamerzystów i filmowanie

filmy promocyjneZajmowałem się pomocą kamerzystom, którzy realizowali różnorodne prace związane z tworzeniem filmów, na przykład odpowiadali za bardzo efektywne i efektowne uwiecznienie ślubów i wesel, czy też wydarzeń korporacyjnych. Tak naprawdę to, jak istotne są umiejętności w tej branży widać po produkcjach, za które osoba miała okazję odpowiadać. Pamiętam, że podczas trzech miesięcy pracy miałem okazję jeździć na wiele realizacji z kamerzystą tak, aby faktycznie móc nauczyć się wszystkiego. Oczywiście sam jeszcze wtedy nie odpowiadałem za produkcję, a jedynie dostarczałem i nosiłem odpowiedni sprzęt, ale i tak moim zdaniem uczyłem się bardzo dużo jak wyglądać powinny filmy promocyjne. Doświadczony kamerzysta zrobił na mnie bardzo duże wrażenie z tego względu, że wideofilmowanie w jego rękach wydawało się być bardzo proste i przyjemne. Jak tylko chwyciłem kamerę pewnego dnia i chciałem coś nakręcić, to ilość opcji do wyboru, ustawień i na przykład światła mnie bardzo zszokowała. Większość osób, które oferują wideofilmowanie raczej robi to wszystko automatycznie. Sami widzicie, jak ważne jest tutaj doświadczenie, które niemal sprawia, że ustawienie takich podstawowych rzeczy nie sprawia raczej problemów. Co by nie mówić, doświadczony kamerzysta ma na swoim koncie często wiele ciekawych realizacji, którymi się chwali. Sam też oprócz tego, że zajmowałem się noszeniem sprzętu i pomoca przy bieżących sesjach odpowiadam także za podstawową obróbkę materiałów wideo.

Była to kolejna kwestia, której kiedyś trzeba się nauczyć. Nie ma nic trudniejszego, niż właśnie połączenie doświadczenia w kręceniu filmów razem z obróbką materiału. Do tego na pewno trzeba paru lat praktyki. Wtedy jednak wideofilmowanie będzie przynosić nam spore korzyści. Sam nie mogłem się tego doczekać. Wiedziałem, że w końcu nadejdzie ten czas, kiedy będę mógł powiedzieć, że potrafię samodzielnie zająć się różnymi pracami i wiem, jak je wykonywać w odpowiedni sposób.