20 marca, 2017 Transport 1
stłuczka

Stłuczka samochodowa to zawsze duży stres i problem, zwłaszcza gdy auto w wyniku zdarzenia drogowego zostanie poważnie uszkodzone. Warto zatem wiedzieć co w takiej sytuacji można zrobić i jakie rozwiązanie mogą pomóc nam w rozwiązaniu problemów będących wynikiem stłuczki? Oto kilka naszych wskazówek, które mogą się przydać uczestnikom stłuczki samochodowej. 

Auto zastępcze – auta zastępcze z OC sprawcy

Auto zastępczeWynikiem stłuczki bardzo często jest konieczność oddania samochodu do warsztatu, co w wielu przypadkach stanowi spory problem. W takiej sytuacji zwykle najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie auta zastępczego na czas naprawy własnego samochodu. W tym momencie w dobrej sytuacji są osoby, które były poszkodowane w czasie zdarzenia drogowego-stłuczki, ponieważ mają one możliwość wynajęcia auta z OC sprawcy. Wbrew powszechnej opinii uzyskanie takiego auta obecnie nie jest tak trudne jak jeszcze kilka lat temu. Na dzień dzisiejszy coraz częściej wypożyczalnia samochodów oprócz usługi wynajmu auta świadczy także usługi z zakresu załatwiania formalności związanych z uzyskaniem samochodu z OC sprawcy. Auta zastępcze z OC sprawcy może obecnie otrzymać praktycznie każdy, bez względu na to czy samochód jest wykorzystywany w celach zarobkowych, czy jest dostęp do innych środków komunikacyjnych, itd., co zdecydowanie ułatwia załatwienie formalności, choć nadal zdarza się, że ubezpieczalnie nie chętnie je wypłacają, dlatego bardzo dobrze jest w tym wypadku polegać na wypożyczalni, która specjalizuje się w załatwianiu tego typu formalności, a co za tym idzie jest z tym zwykle zdecydowanie mniej problem. Przy czym należy zaznaczyć, że powodem dla którego ubezpieczyciel może się nie zgodzić na zwrot kosztów wynajęcia auta jest fakt posiadania innego samochodu, który może być wykorzystywany w czasie remontu uszkodzonego w trakcie stłuczki auta.

Auto zastępcze na własny koszt

Auto zastępczeW gorszej sytuacji są osoby winne zdarzenia drogowego lub też osoby, których winna za zdarzenie drogowe była równa, ponieważ one, jeśli chcą wynająć auto zastępcze muszą zrobić to na własna rękę oraz na własny koszt. W tym wypadku wynajem samochodów w wypożyczalni także może być najlepszym rozwiązaniem, warto jednak wówczas poszukać dość atrakcyjnej oferty pod względem cenowym. Obecnie na rynku działa wiele rożnych wypożyczalni samochodów, a co za tym idzie znalezienie takiej, która oferuje samochody średniej klasy w nie powinno być aż takie trudne, a sam wynajem aż tak drogi. Oczywiście jest to rozwiązanie dla osób, które nie są w stanie funkcjonować bez samochodu, czy to przez to, że nie mają jak dojechać do pracy lub też wykorzystywały samochód w celach zarobkowych.

Autocasco – pomocne w czasie stłuczki

AutocascoWedług informacji, które można znaleźć na portalu motoryzacyjnym www.auto-swiat.pl autocasco jest dobrowolną formą ubezpieczenia samochodu od różnych zdarzeń losowych. Posiadanie takiego ubezpieczenia pozwala nam między innymi na uzyskanie zwrotu odszkodowania za uszkodzenia spowodowane w czasie stłuczki, bez względu na to po czyjej stronie była wina za zdarzenie drogowe. Dobrowolny charakter ubezpieczenia sprawia, że wysokość składek jest bardzo różna w zależności od tego jak szerokie jest oferowane ubezpieczenie, niemniej ubezpieczenie samochodu od czynników losowych, chociażby to najtańsze może nam zaoszczędzić wiele problemów, jakie mielibyśmy z pokryciem kosztów naprawy auta z własnego budżetu. Warto zatem o takim ubezpieczeniu pomyśleć i zapoznać się z ofertami różnych ubezpieczycieli.

Odszkodowania komunikacyjne – dla kogo?

Odszkodowania komunikacyjnePoruszając temat odszkodowań warto jeszcze poruszyć kwestie związane z odszkodowaniem komunikacyjnym, które przysługują osobom uczestniczącym w zdarzeniu drogowym. Odszkodowania komunikacyjne, wbrew powszechnej opinii przysługuje każdemu uczestnikowi ruchu drogowego, który doznał uszczerbku na zdrowiu w ramach wypadku, który nie został spowodowany przez niego. Według moto.pl do tej grupy zalicza się takie osoby jak:

  • kierowca,
  • pasażer,
  • rowerzysta,
  • pieszy.

Odszkodowanie tego typu przysługuje nie tylko osobom, które zostały poszkodowane w wypadku auta prywatnego, ale także i osobom, które korzystały z komunikacji miejskiej. Niemniej należy się liczyć z tym, że często walka o wypłacenie ubezpieczenia komunikacyjnego jest nie łatwa, dlatego w niektórych przypadkach koniczne może się okazać skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy.

Krótko podsumowując

Zdarzenie drogowe takie jak stłuczka zawsze przysparza nam sporo problemów, dlatego warto wiedzieć jakie rozwiązania pomogą ograniczyć nam te negatywne skutki i w jakich sytuacjach możemy dochodzić własnych praw.