22 lipca, 2019 Sport i zdrowie 0

 

Nie da się ukryć, że nasz kraj słynie z wielu pięknych miejsc znajdujących się na łonie natury. W czasie wiosny i lata bardzo dużo osób te miejsca odwiedza. Spacery po lasach mogą dawać nam mnóstwo przyjemności oraz ukoić nasze nerwy. Jednak należy pamiętać również o tym, że w lasach żyją kleszcze, które mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.

Laboratoria badające kleszcze

badanie kleszczaKleszcze są organizmami żywiącymi się krwią. Niekoniecznie jednak musi być to krew ludzka. Na co dzień pasożytują oni na ciałach dzikich zwierząt. Jednak warto pamiętać o tym, że kleszcz nie jest takim organizmem jak pijawka, która się przyczepia do ciała i po pewnym czasie niemal bez śladu odpada. W przypadku kleszczy często bywa tak, że dochodzi do zakażenia boreliozą lub też chorobą zwaną kleszczowym zapaleniem mózgu. Nie każdy kleszcz jest nosicielem tychże chorób więc po ukąszeniu nie należy wpadać w panikę. Najlepszym rozwiązaniem na jakie możemy się zdecydować jest wyjęcie kleszcza (jeśli posiadamy odpowiedni sprzęt oraz wiedzę jak to robić) oraz wysłanie kleszcza do miejsca gdzie zostanie on przebadany pod kątem wspomnianych już wcześniej chorób. Badanie kleszcza wykonuje bardzo duża liczba prywatnych laboratoriów działających w Polsce. Wiele z nich świadczy już nawet usługi badania kleszcza, którego możemy wysłać kurierem. Najczęściej po około dwóch lub trzech dniach przychodzą wyniki mówiące o tym czy dany kleszcz był nosicielem czy też nie.

W przypadku boreliozy bardzo ważne jest aby działać szybko. Jest to choroba, która może rozwijać się w naszym ciele przez bardzo długi czas. Niekiedy nawet wiele osób jest zupełnie nieświadomych, że zostały zarażone. Po wysłaniu kleszcza w celem przebadania będziemy mieć pewność co do tego czy jesteśmy zdrowi i wówczas będziemy mogli spać spokojnie.