21 listopada, 2018 Budownictwo 0

 

Ostatnio bardzo dużo mówi się o innowacyjnych rozwiązaniach, które warto wziąć pod uwagę w przypadku budowy domu. Jednym z takich rozwiązań jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, często nazywana także rekuperacją. Na czym ona polega, jak działa oraz ile kosztuje? Oczywiście wszystkie te czynniki zależą od powierzchni domu, poprawności montażu całej instalacji a także jakości zakupionych elementów.

Zasady działania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

rekuperacja katowiceZanim wyjaśnię na czym polega i jak działa rekuperacja, warto wspomnieć o tym, że warto o niej pomyśleć już na etapie projektowania domu, ponieważ łatwiej będzie wtedy ukryć kanały wentylacje a także zaplanować ich rozmieszczenie tak, aby docierały do każdego pomieszczenia. Poza tym równie ważne jest to, gdzie będzie znajdował się rekuperator. Zazwyczaj projektant umieszcza go w osobnym pomieszczeniu. Kiedy wiemy już jak będą poprowadzone kanały wentylacyjne a także gdzie będzie znajdowało się serce całej instalacji warto pomyśleć o firmie, która sprzedaje oraz zajmuje się montażem całej instalacji. Dzięki temu możemy uzyskać lepszą ofertę niż w przypadku firmy, która zajmuje się tylko sprzedażą, ponieważ musielibyśmy znaleźć jeszcze firmę, która by nam tą instalację zamontowała. Warto wybrać sprzęt wysokiej jakości, ponieważ mamy wtedy pewność, że przetrwa przez wiele lat. Teraz kiedy już wiemy na co zwracać uwagę przy wyborze, zajmijmy się tym jak działa rekuperacja Katowice. Otóż zasady działania są bardzo proste. Przez czerpnię pobierane jest powietrze z zewnątrz budynku, które wędruje kanałami wentylacyjnymi do rekuperatora. W tym samym czasie z naszych pomieszczeń pobierane jest brudne i zużyte powietrze, które również wędruje do urządzenia. Tutaj to zużyte powietrze oddaje swoje ciepło temu z zewnątrz, ale nie miesza się z nim. Następnie ogrzane i oczyszczone powietrze wędruje kanałami do naszych pomieszczeń a to zużyte wydalane jest z budynku.

Jak widać zasady działania wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła są bardzo proste. Ważne jest jednak prawidłowe zamontowanie całej instalacji, ponieważ tylko wtedy będziemy mieli dostęp do czystego świeżego powietrza przez cały czas, czyli 24h na dobę. Rekuperacja to bardzo ciekawe rozwiązanie, ponieważ dzięki niej możemy zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.