16 marca, 2021 Maszyny i Urządzenia 0

Działanie większości zakładów produkcyjnych jest uzależnione od instalacji produkcyjnych. Służą one do przesyłania niezbędnej do produkcji cieczy, czy tez gazu. Bardzo ważne jest by stale monitorować cieśnienie przepływu w danej instalacji, do czego służą odpowiednie urządzenia pomiarowe.

Do czego służą przetworniki ciśnienia?

przetwornik ciśnieniaW obecnych czasach zdecydowana większość zakładów produkcyjnych i fabryk przeszło na w pełni automatyczny tryb pracy. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie zaimplementowanie w takich przedsiębiorstwach instalacji produkcyjnych. Takie instalacje służą głównie do przesyłania gazów, czy tez cieczy, które sa konieczne do realizacji procesów produkcyjnych. Bardzo ważne jest, aby stale monitorować poziom ciśnienia w takich instalacjach, do czego służy przyrząd pomiarowy znany jako przetwornik ciśnienia. Dzięki niemu możliwe jest stałe monitorowanie ciśnienia w instalacji, ale także szybkie wykrycie zmiany podciśnienia oraz różnicy ciśnienia. Dzięki temu, można szybko wykryć nieprawidłowe działanie instalacji produkcyjnej i zareagować na czas. Oprócz instalacji produkcyjnych, przetworniki podciśnienia sa używane także w energetyce, ciepłownictwie czy wentylacji. Odmiany tych przetworników są używane także w instalacjach kanalizacyjnych, jak również w wodociągach. Działanie przetworników ciśnienia polega na zmianie fizycznej wielkości ciśnienia na sygnał elektryczny, który może być analogowy czy też cyfrowy. Sygnał ten jest później przetwarzany na daną jednostkę, wskazywana na tarczy pomiarowej. Przetworniki ciśnienia mogą się bardzo mocno różnic między sobą. Oprócz znacznych różnic w dokładności wskazań pomiarów ciśnienia, może je także różnić metoda pomiaru, czy konstrukcja danego miernika. Bardzo ważne jest, aby dobrze dostosować typ przetwornika do typu używanej w danej firmie instalacji. Tylko w ten sposób będzie można mieć pewność, że wskazania tego miernika są zgodne z rzeczywistością. Warto wybrać firmę, która będzie mogła fachowo doradzić przy wyborze tego miernika.

Coraz większą rolę w fabrykach i zakładach produkcyjnych odgrywają instalacje produkcyjne. Dla ich prawidłowego działania bardzo ważne jest, aby kontrolować ich prace. W tym celu konieczne jest zakupienie odpowiedniego urządzenia pomiarowego, monitorującego wartość ciśnienia.