22 listopada, 2018 Dom i Ogród 0

Większość z nas ogrzewanie kojarzy po prostu z kaloryferem. Jednak Ci, którzy decydują się na wyprowadzkę do swojego domu, muszą zmierzyć się z decyzją na temat wyboru pieca centralnego ogrzewania. Odpowiednia decyzja wpływa oczywiście na komfort domowników, więc warto podjąć ją rozważnie.

Piec do centralnego – jak podjąć odpowiednią decyzję?

piec do centralnegoNa początku należy rozważyć aspekty, na podstawie których powinniśmy dokonać wyboru.  Będą to przede wszystkim rodzaj kotła, specyfika jego zasilania a także dodatkowe funkcje. Najczęściej przy wyborze pieca będziemy zwracać uwagę na sposób zasilania . Jest to najważniejszy aspekt, który będzie miał wpływ na koszt ogrzewania oraz obsługę pieca. Jaki więc piec do centralnego mamy do wyboru? Po pierwsze kotły gazowe. Są to zdecydowanie najpopularniejsze typy kotłów. Są dość proste i wygodne w obsłudze, nie wytwarzają zanieczyszczeń , są także dość tanie w eksploatacji. Innym typem kotłów, który charakteryzuje się tanią eksploatacją, są kotły na pellet. Zyskują one na popularności, ponieważ posiadają automatyczne podajniki oraz spore zbiorniki paliwa. Jednak to drugie jest także ich minusem, ponieważ potrzebują sporo miejsca – nawet całe pomieszczenie. Kolejny typ to piec na ekogroszek. Ten piec staje się coraz powszechniejszy na fali mody na ekologię. Jest on przyjazny dla środowiska, a także wygodny i funkcjonalny. Ostatnim typem pieców jest ten najpopularniejszy, czyli piec węglowy. Jego atrakcyjność wynika z tego, że sam piec możemy kupić naprawdę tanio, a i koszty ogrzewania budynku będą niewysokie. Najtańsze opcje wybierane są, jeśli chcemy zaoszczędzić na piecu (jednak wtedy trzeba liczyć się z koniecznością dokładania opału i cyklicznym kontrolowaniem pieca), natomiast te droższe kupujemy ze względu na wygodę (mają specjalne sterowniki, dzięki czemu utrzymują stałą temperaturę).  

Jak widać, na rynku można znaleźć wiele różnych pieców – dla siebie znajdzie coś i osoba nowoczesna, i oszczędna i proekologiczna. Oczywiście, dane typy pieców będą różniły się cenami, kosztem ogrzewania, łatwością obsługi, automatyzacją. Dlatego przed wyborem pieca należy sporządzić listę wymagań oraz szacunkowy koszt, a dopiero potem rozpocząć poszukiwania odpowiedniego typu, a co za tym idzie, modelu.