3 lipca, 2017 Budownictwo 1
montaż kominka

Obecnie coraz więcej osób che mieć w swoim salonie kominek. Jest to nie tylko źródło ciepła, ale także piękne źródło światła. Obecnie kominki mogą być zarówno o nowoczesnym wyglądzie, ale także i klasyczne. Także kominki różnią się między sobą rodzajami wkładów.

Jaki kominek będzie najlepszy?

montaż kominkaWybór kominka najczęściej dotyczy tego, aby pasował nam on do wnętrza. Wiadomo, jeśli mamy wnętrze nowoczesne, to kominek również takowy będzie. Jednak nowoczesnego kominka nie zamontujemy we wnętrzach klasycznych. Obecnie na rynku mamy duży wybór kominków, a niektóre również mogą być wykorzystywane do ogrzewania całego domu. Mowa tu o kominkach powietrznych czy też kominkach z płaszczem wodnym. Poosiadają one specjalny zbiornik wokół komory spalania, w którym znajduje się ciecz, które zostaje ogrzana, a następnie trafia instalacją do grzejników w każdym z pomieszczeń. W przypadku kominków powietrznych, źródłem ciepła dla każdego pomieszczenia jest ogrzane powietrze. Obecnie również kominki mogą być opalane różnych paliwem, w małopolskim sklepie można spotkać kominki:

  • na gaz,

  • biokominki,

  • kominki na pellet,

  • na drewno.

Oprócz tego także w ostatnim czasie na nowo popularne staja się piece kozy. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie maja zbyt dużo miejsca na kominek, jak i mieszkają na wyższych kondygnacjach, gdyż piece wolnostojące są o wiele lżejsze. Także i montaż takich piecyków jest łatwiejszy i trwa znacznie krócej.

Duży wybór rur kominowych

montaż kominkaJeśli chodzi o montaż kominków, to w nich najważniejsze są wykłady kominowe. Dzięki stosowaniu tego elementu znacznie mniej ciepła wydostaje się wraz ze spalinami, a do tego są bezpieczniejsze. Gdyż ogień jest najczęściej odgrodzony od pomieszczenia drzwiczkami. Także ważny jest dobór odpowiednich wkładów kominowych jak i rur kominowych. Zależnie od paliwa, które spalamy w kominku rury kominowe mogą być:

  • kwasoodporne,

  • żaroodporne.

Do czego służy wkład kwasoodporny?

wkład kwasoodpornyWkład kominowy kwasoodporny jest przeznaczony dla kominków opalanych olejem opałowym czy też gazem. Natomiast rury kominowe kwasoodporne są przeznaczone dla kominków opalanych stałym paliwem. Podczas dobory wkłady kominkowego oraz wkładu kominowego należy wziąć pod uwagę to, czy jest on szczelny, czy skropliny będą wydostawały się na zewnątrz. Wiadomo, także warto wybierać materiały trwałe, jak i takie, które nie będą powodowały strat ciepła. Pośród rur kominowych możemy wybierać takie z przekrojem owalnym lub też prostokątnym. Jednak najpraktyczniejsze są te z przekrojem owalnym. Poza tym wkłady kominowe mogą być jednowarstwowe lub dwuwarstwowe.

Jaką obudowę kominkową wybrać?

wkład kwasoodpornyRównie bardzo ważna jest obudowa kominka. Według www.kominki.org najczęściej spotkane obudowy kominkowe to:

  • obudowy izolacyjne,

  • obudowy akumulujące ciepło.

Jeśli mamy w domu małe dzieci to najlepszym rozwiązaniem będą obudowy izolacyjne, dzięki którym obudowa kominka będzie zimna, co sprawi, że unikniemy poparzenia w razie, gdyby dziecko się do niego zbliżyło. Także ten rodzaj obudowy jest dobrym rozwiązaniem w małych pomieszczeniach, gdzie wiadomo, że dodatkowe źródło ciepło jest niepożądane. Jednak jeśli chcemy, aby kominek w naszym salonie był dodatkowy źródłem ciepło, to obudowy kominkowe, które akumulują ciepło będą lepszym rozwiązaniem. Kominek z taką obudową oddaje ciepło całą powierzchnia, tak, że ogrzewanie w danym pomieszczeniu jest zbędne. Obudowy to także wygląd kominka, dlatego wybierając ten element także warto kierować się tym, czy będą one pasowały nam do wnętrza. Budując kominek także warto nie zapominać o akcesoriach. Takie akcesoria kominkowe na pewno ułatwią obsługę kominka.

Podsumowując temat

Montaż kominka nie należy do trudnych zadań, jednak jest kilka ważnych spraw, o których warto nie zapominać. Więc jeśli nie znamy się na temacie i nie chcemy, aby zamontowana przez nas koza nieprawidłowo działała, co może przyczynić się nawet do katastrofy, to warto do takiego montażu zatrudnić fachowców.