9 lutego, 2021 Budowa i przemysł 0

 

Inwestując w projekt, jakim jest między innymi zadaszenie tarasu, ganku czy wybudowanie altany w ogrodzie musimy zastanowić się czym owe obiekty zadaszyć/pokryć. Niekiedy wybór pada na ten sam materiał, którym został wcześniej pokryty dach domu lub garażu. Jednakże zazwyczaj stawiamy na rozwiązania najbardziej optymalne i opłacalne dla nas. Takie, które nie sprawią, że kolejne miesiące spędzimy na oszczędzaniu.

Szerokie możliwości wykorzystania poliwęglanu

 płyta poliwęglan lityJednym z takich rozwiązań jest zastosowanie poliwęglanu jako zadaszenia czy okrycia dowolnego obiektu. Istnieje kilka rodzajów tego tworzywa – najpopularniejszymi są: poliwęglan kanalikowy oraz poliwęglan lity. Zarówno pierwszy jak i drugi oprócz pełnienia wspomnianych funkcji może służyć także jako wypełnienie drzwi lub jako świetlik. Jest to spowodowane tym, iż poliwęglan jest trwały, odporny na dość zmienne czynniki atmosferyczne i warunki panujące wewnątrz oraz na zewnątrz. Poliwęglan jest o wiele trwalszym materiałem niż szkło. Dlatego dodatkowo możemy wykorzystać go do budowy szklarni. Poliwęglan występuje w arkuszach, te zaś można dobrać dopasowując pod względem koloru i rozmiaru do własnych potrzeb. Po obserwacji tego czym pokryte jest większość altan czy tym, co znajduje się w drzwiach pokojowych, można stwierdzić, że najczęściej wybieranym materiałem jest poliwęglanowa płyta Poliwęglan lity oraz poliwęglan komórkowy może być kładziony pionowo i poziomo, co pozwala na idealne dostosowanie go do właśnie zadaszanej konstrukcji lub do budowy wspomnianej chwilę wcześniej szklarni. Poliwęglan nie ulegnie tak łatwo zniszczeniu czy pęknięciu pod wpływem gradu czy intensywnego nagrzewaniu w upały. Dodatkowo doskonale przepuszcza światło.

Jeżeli o światło chodzi, należy wspomnieć również o tym, iż poliwęglan lity występuje także w ulepszonej nieco wersji, z UV. Podobnie jak poliwęglan w wersji standardowej, ten z UV jest materiałem o niesamowitych właściwościach termicznych i mechanicznych, a także elektrostatycznych. Poliwęglan z UV jest także wysokoudarowy. Co to oznacza? Dokładnie to, że może być on stosowany w temperaturach od -40 stopni Celsjusza aż do 135 stopni na plusie.