27 maja, 2017 Wyposażenie 1
przedszkole

Wielu rodziców wybierając przedszkole dla swojej pociechy, stara się aby zapewniało ono ich dzieciom jak największy komfort a także bezpieczeństwo. Współcześnie takie placówki wyposażone są w przeróżne elementy sprawiające, że maluchy mogą nie tylko miło spędzić w nich czas lecz także dają możliwość właściwych warunków do nauki. Dlatego też osoby zajmujące się ich wyposażaniem korzystają z najnowocześniejszych rozwiązań, pozwalających na stworzenie konfiguracji dopasowanych do potrzeb najmłodszych. Jak zatem wyposażyć przedszkole?

Miejsce do pracy – odpowiednie meble dla przedszkolaka

stolik przedszkolnyPrzedszkole jest miejscem gdzie dzieci od najmłodszych lat zdobywają wiedzę o otaczającym ich świecie, nabywają różnych umiejętności od logicznego myślenia po zdolności plastyczne czy sportowe. Na ich wyposażenie składają się nie tylko kolorowe ściany lecz przede wszystkim różnego rodzaju meble, które pełnią wiele funkcji. Pierwszym z nich jest stolik przedszkolny. To właśnie przy nim dzieci wykonują zadania powierzone przez nauczyciela, wspólnie spożywają śniadanie czy mają możliwość wymiany zdań. Według portalu www.abcprzedszkola.pl współcześnie na rynku mamy duży ich wybór, od tych klasycznych wykonanych z drewna mających kształty prostokąta lub kwadratu przez typowo szkolne jedno lub dwu-osobowe aż po te specjalne, posiadające różne formy np. koła czy elipsy, w wielu kolorach i wzorach. Takie stoliki można rozstawić w dowolnej konfiguracji łącząc je w litery T lub U czy L, przez klasyczne ustawienie szkolne po osobne stanowiska pracy. Z pozoru rozmieszczenie ich nie ma znaczenia, jednak to jak je ustawimy będzie wpływało na kontakty wszystkich dzieci. Z pewnością połączenie ich w jeden wspólny, znacznie wpłynie na lepszą integrację przedszkolaków oraz ich współpracę podczas wykonywania zadań. Natomiast decydując się na stworzenie pojedynczych stanowisk może to osłabić więzi ich łączące ale pozytywnie wpłynąć na indywidualny rozwój. Ceny takich stolików są zróżnicowane ze względu na ich wielkość i materiał z którego zostały wykonane. Te klasyczne możemy zakupić już od 100 zł natomiast specjalne, które mają możliwość regulacji nóżek i posiadają specjalny schowek na środku blatu, kosztują około 300 zł. Kolejnym niezbędnym meblem w przedszkolu jest krzesło przedszkolne. Podobnie jak w wypadku stolików istnieje ich duży wybór od klasycznych po nowoczesne motylki czy muszelki. Jeśli zaś chodzi o materiały użyte do ich produkcji, pierwsze z nich posiadają drewniane siedziska i oparcia oraz metalowy stelaż. Ich cena wynosi około 70 zł za sztukę. Natomiast te bardziej współczesne, są wykonane z tworzyw sztucznych a ich zaletą jest duży wybór kolorów oraz niewielka cena, utrzymująca się w granicach 40 do 80 zł w zależności od wielkości.

Aktywne ćwiczenia – wyposażenie sali gimnastycznej

sala gimnastycznaPrzedszkola to również miejsce rozwoju prawidłowej aktywności fizycznej maluchów. Według www.portaloswiatowy.pl ich właściwe wyposażenie jest szczególnie ważne, gdyż od tego w dużej mierze będzie zależało podejście dzieci do ćwiczeń. Przede wszystkim należy zaznaczyć, iż tego typu miejsca znacznie różnią się od tych w szkołach gimnazjalnych czy średnich. Sale gimnastyczne w przedszkolach posiadają o wiele mniej klasycznych urządzeń do wykonywania ćwiczeń, ponieważ dzieci nie mają jeszcze tak dobrej motoryki ciała jak w przypadku nastolatków. Przede wszystkim takie powierzchnie są pomalowane w żywe kolory czerwieni, żółci czy zieleni, które mają dawać poczucie bezpieczeństwa i radości. Na ich wyposażenie składają się:

  • drabinki,
  • hula – hopy,
  • skakanki,
  • piłki do ćwiczeń,
  • chusty animacyjne,
  • podesty,
  • materace,
  • ścianki wspinaczkowe.

Te i wiele innych elementów z pewnością pozytywnie wprowadzą każdego malucha w świat sportu. Jest to szczególnie istotne aby sale gimnastyczne dla tak małych dzieci były miejscem dobrej zabawy, integracji z innymi a przede wszystkim dbałości o kondycję ruchową. Idealnym dodatkiem do jego wyposażenia jest bramka do piłki ręcznej. Dużym jej atutem jest to, że można ją ustawić w dowolnym miejscu a po zakończonej grzej przenieść np. do kantorka. Takie bramki powinny być dostosowane do wieku dzieci, w tym wypadku najlepiej sprawdzą się te dziecięce. Wyglądem nie różnią się od tych tradycyjnych, jednak są znacznie mniejsze, dzięki czemu zapewnią maluchom komfort gry. Ich ceny wahają się do 100 do 150 zł.

Coś dla chłopców czyli boiska do piłki nożnej

bramki do piłki nożnejSale gimnastyczne to nie jedyne miejsce aktywności fizycznej maluchów. Dlatego prawie każde z przedszkoli posiada własne boisko do piłki nożnej. Jest to zazwyczaj wydzielona przestrzeń na trawniku i zabezpieczenie jej poprzez ustawienie metalowego stelażu naciągniętym siatką. Jest to szczególnie ważne, gdyż wpływa pozytywnie na poziom bezpieczeństwa grających dzieci. Podstawowym elementem jego wyposażenia są mini bramki do piłki nożnej. Mają one niewielkie rozmiary, zazwyczaj do 1 metra wysokości, dzięki czemu maluchy mogą bez problemu rozegrać ze sobą mecz. Ich atutem jest wygląd, zazwyczaj poprzeczka jest w różnych kolorach, dzięki czemu nadają one wesołego klimatu. Istotny jest również montaż, gdyż takie bramki są zazwyczaj połączone stelażem z ogrodzeniem, co zapewnia ich stabilność i trwałość. Ich ceny wahają się od 100 do 200 zł. Ważne jest to aby takie mecze odbywały się zawsze pod nadzorem nauczyciela.

Zabawa z kolegami – czas spędzony na placu zabaw

Place zabaw dla dzieciJednym z najważniejszych miejsc w każdym przedszkolu jest plac zabaw. To właśnie na nim w słoneczne dni maluchy mogą bez przeszkód oddać się wesołej zabawie. W związku z tym producenci dokładają wszelkich starań aby były one jak najbardziej trwałe, bezpieczne a dodatkowo atrakcyjne wizualnie. Place zabaw dla dzieci składają się z takich elementów jak karuzele, koniki, piaskownice, zjeżdżalnie, huśtawki, domki czy mostki. Sprawia to, że bawiące się na nich dzieci mają zapewnioną nie tylko świetną zabawę ale również możliwość doskonalenia swojej motoryki. Na rynku dostępne są w różnych kształtach, kombinacjach oraz kolorach. Do najpopularniejszych można zaliczyć te na wzór pociągu, domków czy zwierząt. Należy jednak pamiętać, aby co pewien czas przed rozpoczęciem sezonu letniego, dokładnie sprawdzić ich stan techniczny, tak aby podczas zabawy żadnemu z dzieci nie stała się krzywda.

Podsumowując temat

Wysłanie pociechy do przedszkola powinno być poprzedzone dokładnym sprawdzeniem wyposażenia całej placówki, tak aby podczas pobytu dzieci, rodzice mogli ze spokojem oddać się swoim obowiązkom. Opisane powyżej elementy wyposażenia nie tylko umożliwią maluchom dobrą zabawę ale również zapewnią komfortowe warunki do nauki. Dzięki nim każdy przedszkolak będzie z uśmiechem na twarzy uczęszczał do takiego miejsca.