
Trwałość budynków w dużej mierze zależy od tego w jaki sposób zostały wykonane jak i jak zabezpieczone zostaną fundamenty. Na jakie rozwiązania warto się zdecydować chcąc ochronić fundamenty przed wodą i wilgocią i tym samym ograniczyć szybkość ich niszczenia. Jakie rozwiązania mamy w ogóle do wybory i jakie są ich zalety? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w poniższym artykule.
Niszczące działanie wody – czyli dlaczego poprawna izolacja fundamentów jest tak ważna
Według informacji z portalu www.izolacje.com.pl nieodpowiednio wykonana hydroizolacja może mieć bardzo negatywny wpływ na stan fundamentów jak i całego muru. Do negatywnych skutków działania wilgoci można zaliczyć takie czynniki jak:
- zawilgocone mury przemarzają przez co tracą swoją termoizolacyjność
- w zawilgoconych murach zachodzą procesu chemiczne w wyniku których obniża się wytrzymałość muru
- zawilgocenie muru sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów
- na zawilgoconych i przemarzniętych murach łuszczy się i odpada tynk
- na zawilgoconych murach powstają wykwity
- nieszczelność fundamentów może doprowadzić do zalania piwnicy
Powyższe wyszczególnienie dość dobrze pokazuje, że skutki niewłaściwego zaizolowania fundamentów nie tylko pogarszają parametry techniczne budynku, ale także mogą być przykre w skutkach dla domowników. Ważne jest zatem to by stosować odpowiednie rozwiązania izolacyjne jak i o to by było one poprawnie wykonane.
Hydroizolacja fundamentów – co warto wiedzieć?
W wielu artykułach na portalu budowlanym www.ekspertbudowlany.pl można przeczytać, że hydroizolacja fundamentów powinna być wykonana zgodnie ze stopniem zagrożenia. Im większe jest prawdopodobieństwo, że fundamentu ulegną zawilgoceniu tym lepsze powinny być rozwiązania stosowne do ich zabezpieczenia. Wyróżnia się zasadniczo trzy rodzaje hydroizolacji : lekką przeciwwilgociową, średnią przeciwwilgociową oraz ciężką przeciwwodną, przy czym o rodzaju właściwej izolacji powinien zadecydować projektant domu. Ważne jest także to by pamiętać o tym, że musi zostać wykonana zarówno izolacja pionowa jak i pozioma, a co za tym idzie należy wiedzieć jakie materiały stosuje się do tych dwóch rodzajów izolacji. Izolacja pozioma zasadniczo jest wykonywana tylko na ławach fundamentowych, przy czym jest to najistotniejszy rodzaj hydroizolacji, ponieważ bezpośrednio związany z zabezpieczeniem fundamentów. Izolacja pionowa natomiast układana jest zwykle na zewnętrznych ścianach fundamentowych od strony gruntu, choć w niektórych przypadkach zaleca się kładzenie jej na wszystkich ścianach fundamentowych w budynku, żeby taka izolacja była skuteczna musi ona dokładnie przylegać do podłoża, a co za tym idzie ściany muszą być równe w innym wypadku hydroizolacja może okazać się niedostatecznie szczelna.
Podstawowe rozwiązanie – folie izolacyjne do izolacji pionowej
Folie izolacyjne są jednym z powszechniejszych sposobów izolowania fundamentów wykorzystywanym na równi z papami przy czy należy zaznaczyć, że rodzajów folii izolacyjnych jest całkiem dużo i różnią się one między sobą parametrami. Wśród tych popularniejszych może zostać wymieniona folia budowlana do fundamentów z PCV, polipropylenu, polietylenu oraz z EPDM wykonywanego na bazie kauczuku. Izolowanie folią ma jednak pewne ograniczenia. Decydując się na izolacje fundamentów za pomocą folii należy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych kwestii. Po pierwsze należy dobrać odpowiednio rodzaj folii – musi ona mieć odpowiednią grubość oraz odpowiedni system łączenia. Folie wykorzystywane do izolacji fundamentów powinny móc być łączone na klej a nie na zasadzie zakładki. Dodatkowo należy pamiętać, że folia kubełkowa nie nadaje się do izolacji fundamentów, co jest bardzo często popełnianym błędem. Fioli kubełkowa jest stosowana do ochrony właściwych powłok hydroizolacyjnych i odprowadzania nadmiaru wody, jednak nie spełniała zadania jako sama powłoka hydroizolacyjna.
Kiedy przy hydroizolacji wykorzystywana jest folia paroizolacyjna?
Folie paroizolacyjne najczyściej wykorzystuje się do ochrony warstwy termoizolacyjnej na dachu, jednak w skrajnych przypadkach jest ona także wykorzystywana przy hydroizolacji fundamentów. Folia paroszczelna wykorzystywana jest przy hydroizolacji ciężkiej przeciwwodnej, czyli w sytuacji gdy poziom wód gruntowych jest wysoki. Do kładzenia hydroizolacji w takiej sytuacji wykorzystuje się zarówno papy folie hydroizolacyjne jak folie paroizolacyjne oraz beton wodoodporny i specjalne zaprawy, co ma uniemożliwić przenikanie podnoszących się wód gruntowych do wnętrza budynku.
Podsumowując
Odpowiednie zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią jest bardzo ważne, jeśli nie chcemy borykać się z przykrymi skutkami przemakania fundamentów. Żeby jednak mieć pewność, że hydroizolacja zostanie poprawnie wykonana warto zlecić to profesjonalnemu wykonawcy, jak i pozostawić mu także kwestie doboru odpowiednich materiałów wykorzystywanych przy termoizolacji.