24 kwietnia, 2017 Transport 1
ulice

We współczesnym świecie przybywa coraz więcej użytkowników dróg. Każdego dnia wyjeżdżają na nie tysiące aut, jadących w różnych kierunkach. Niestety powoduje to zwiększanie się liczby tragicznych wypadków z udziałem kierowców. Ich przyczyną są najczęściej brawura, zbyt wysoka prędkość czy prowadzenie pod wpływem różnych używek. Pojawiające się w mediach kampanie społeczne mają na celu uświadomienie wagi problemu jakim jest bezpieczeństwo na drogach lecz jak widać ich skutki nie są aż tak dobre jakby chcieli tego ich twórcy. Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest również zły stan dróg. To właśnie on bezpośrednio wpływa na komfort i styl jazdy a także na skupienie uwagi kierowcy. Wszystkie wymienione czynniki powodują, że transport drogowy narażony jest na stosunkowo duże ryzyko wystąpienia wypadków. Jak zatem zwiększyć bezpieczeństwo na drogach?

Przeszkoda na jezdni czyli próg zwalniający

próg zwalniającyJednym z najczęstszych przyczyn wypadków na drogach jest nadmierna prędkość. Dotyczy to nie tylko głównych tras lecz także małych osiedlowych uliczek na których często dochodzi do nieszczęśliwych zdarzeń. Dlatego też podejmowane są różne działania, mające na celu to aby dani kierowcy jeździli wolniej. Ustawione na końcach uliczek znaki ograniczenia prędkości niestety nie przynoszą pożądanego efektu a wlepiane często niskie mandaty nie stanowią przestrogi dla ogółu kierowców. Dlatego też jednym z najbardziej skutecznych rozwiązań są progi zwalniające. Według portalu budowlanego www.wielkiebudowanie.pl są to wykonane najczęściej z betonu elementy, przypominające delikatne wzniesienia które są umieszczane na całej szerokości jezdni. Aby pokonać taką przeszkodę, kierowca zmuszony jest do dostosowania swojej prędkości do tej o której informują ustawione znaki, gdyż w przeciwnym wypadku może sobie poważnie uszkodzić cały samochód. Zazwyczaj takie progi są umieszczane na małych osiedlowych uliczkach, gdzie jest dużo bawiących się dzieci, które nie zawsze zwracają uwagę na nadjeżdżający samochód. Dlatego też progi zwalniające stają się coraz bardziej popularne, gdyż przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

Kłopotliwe skrzyżowanie – ustawienie pomocnych luster

lustra drogoweW bardzo wielu miejscach spotykane są skrzyżowania które z racji stojących nieopodal budynków nie gwarantują należytej widoczności kierowcom, chcącym włączyć się do ruchu na daną ulicę. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem okazują się być lustra drogowe. Są to specjalne lustra, ustawiane na skrzyżowaniu i skierowane w taki sposób, by za ich pomocą kierowca mógł rzeczywiście ocenić czy może włączyć się w danej chwili do ruchu. Są one wykonane z wysokiej jakości szkła, co gwarantuje im odporność na negatywne warunki atmosferyczne takie jak mróz a także cechują się dużą wytrzymałością. Jest to rozwiązanie stosowane nie tylko w dużych miastach lecz także w małych miasteczkach lub na skrzyżowaniach głównych dróg. Lustro drogowe umożliwia uzyskanie odpowiedniej dla danego kierowcy widoczności, dzięki czemu może on bezpiecznie włączyć się do ruchu w wybranym przez siebie kierunku.

Oświetlony zakręt czyli odpowiednia widoczność drogi

Oświetlenie drógSłaba widoczność stanowi prawdziwe utrapienie dla wielu kierowców. To właśnie ona staje się często przyczyną tragedii na drogach. Dlatego też osoby odpowiedzialne za projektowanie węzłów komunikacyjnych coraz częściej stosują oświetlenie drogowe. Są to specjalne lampy ustawione w pobliżu:

  • obwodnic,
  • skrzyżowań,
  • węzłów autostradowych.

To właśnie dzięki nim te newralgiczne punkty na drodze zostają odpowiednio oświetlone, co znacznie poprawia ich widoczność, ułatwiając tym samym wykonywanie wszelkich manewrów. Warto też zauważyć, że powinny one być ustawione pod odpowiednim kątem tak aby nie świeciły kierowcom w oczy, gdyż mogłoby to doprowadzić do ich oślepienia. Nie bez znaczenia jest także ich wysokość, gdyż to właśnie ona sprawia, że oświetlają one większy obszar danego terenu, co znacznie przyczynia się do poprawy widoczności na drodze. Oświetlenie dróg zwiększa bezpieczeństwo korzystania z nich poprzez poprawę widoczności, która jest najważniejszym elementem prowadzenia samochodu.

Jasna ulica czyli właściwe ustawienie oświetlenia ulicznego

Oświetlenie drógOstatnim elementem mającym wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest oświetlenie uliczne. To właśnie na ulicach dużych jak i małych miast dochodzi często do wypadków z udziałem pieszych, czego powodem bywa niewystarczające oświetlenie. Rozwiązaniem może okazać się oświetlenie uliczne led. Według www.budnews.pl nie tylko oświetli ono wybrany fragment danej ulicy, tak by był bezpieczny dla przechodniów lecz także sprawi, że jadący nią kierowca w porę zauważy pieszego który np. podchodzi do przejścia dla pieszych. W przeciwieństwie do tradycyjnych latarni ulicznych, lampy ledowe są nie tylko o wiele bardziej oszczędne lecz także rzucają one światło koloru np. pomarańczowego, które jest bardziej przyjazne dla ludzkiego oka, przez co nie oślepia. Zamontowanie tego typu lamp zagwarantuje poprawę bezpieczeństwa na ulicach a także zwiększy widoczność dla kierowców.

Podsumowując

Bezpieczeństwo ruchu drogowego jest bardzo ważną kwestią nad którą głowią się nie tylko służby za nie odpowiedzialne lecz także producenci samochodów, tworząc najnowocześniejsze technologie, pozwalające na coraz bardziej bezpieczne korzystanie z dróg. Opisane powyżej rozwiązania przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.