30 maja, 2020 Technologia 0

Drukowanie 3D jest coraz powszechniejsza technologią wydruku, która już dawno przestała być stosowana jedynie w celach naukowych czy do tworzenia prototypów. Obecnie bez tej technologii trudno wyobrazić sobie większość procesów produkcyjnych, zarówno gdy mówimy o produkcji części mechanicznych, drobnych przedmiotach codziennego użytku, jak również o przemyśle medycznym. Druk 3D jest bowiem bardzo często wykorzystywany do tworzenia protez kończyn.

Właściwości filamentu PET G

filament pet gObecnie druk 3D wyszedł już poza ramy technologicznej nowinki, a stał się kolejną metodą na wytwarzanie różnego rodzaju przedmiotów i części mechanicznych. Co ważne, zyskuje on popularność nie tylko w profesjonalnych zakładach produkcyjnych, ale również w domach użytkowników prywatnych. Obecnie bowiem bardzo popularne jest zakupienie drukarek 3D do użytku domowego oraz tworzenie i drukowanie własnoręcznie wymyślonych projektów. Do tego typu wydruków nie można jednak stosować wszystkich materiałów, zaleca się stosowanie tych, które emitują mało lotnych związków chemicznych podczas spalania – przykładem może być filament pet g. Jest to filament o wyjątkowych właściwościach, który łączy w sobie zalety dwóch różnych filamentów – ABS i PLA które dotychczas najczęściej były wykorzystywane do druków hobbystycznych. PET-G to tworzywo, które możemy znać z opakowań, gdyż właśnie do ich produkcji najczęściej wykorzystywane było dotychczas to tworzywo. Aby powstał z niego filament, który dziś opisujemy, do tego tworzywa dodaje się domieszkę glikolu tunelowego. Dzięki temu, powstaje filament o właściwościach nieco innych niż te, które ma tworzywo o tej samej nazwie. Jedyna cecha wspólną filamentu PET-G i tworzywa PET-G jest możliwość recyklingu, inne właściwości są jednak zupełnie różne. Przede wszystkim, filament ten cechuje bardzo duża wytrzymałość, a dodatkowo, tworzone z niego wydruki cechują się dużą elastycznością. Dodatkowo, opisywany filament cechuje bardzo duża dokładność wymiarowa wydruków, chyba największa spośród filamentów dedykowanych dla użytkowników prywatnych.

Druk 3D zyskuje coraz większa popularność, tak duża że jest on coraz częściej wykorzystywany hobbystycznie w domach prywatnych. Z jego pomocą można tworzyć niezwykłe projekty, a następnie przy pomocy drukarki 3D, przywoływać je do życia. Należy jednak pamiętać, aby do druku domowego w technologii 3D wykorzystywać drukarki i filamenty, które są zalecane do używania w takich warunkach.