20 marca, 2020 Budowa 0

Zbiorniki na nieczystości to często przykra konieczność mieszkańców zabudowy jednorodzinnej. Niestety poprowadzenie systemu kanalizacji miejskiej na terenach o małej gęstości zabudowy nie jest opłacalne. Często też miejscowe urzędy nie zgadzają się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, a co za tym idzie, właściciel posesji nie ma innego wyboru niż zamontować na działce szambo.

Szambo – rodzaje i pojemność

szambaZanim jednak zdecydujemy się na rodzaj zbiornika na ścieki, warto rozeznać się w temacie i zaznajomić z regulującymi tą inwestycję przepisami. Przede wszystkim ważne jest umiejscowienie szamba na działce. Lepiej żeby nie było to zagłębienie terenu, gdzie będzie zbierać się woda opadowa. Dobrze jest też umieścić szambo możliwie blisko granicy działki, która sąsiaduje z drogą dojazdową. Ułatwi to jego opróżnianie. Obecnie bardzo popularne jest poprowadzenie kanału wyjściowego ze zbiornika, który to kończy się w ogrodzeniu. Dzięki temu firma asenizacyjna będzie mogła opróżniać szambo nawet pod nieobecność właściciela, bez konieczności wjazdu na posesję. Istotne są także przepisy regulujące umiejscowienie szamba na działce. Muszą być zachowane odpowiednie odległości. Jest to minimum 5 metrów od budynku mieszkalnego, 15 metrów od ujęcia wody, oraz 2 metry od granicy działki. Jeśli chodzi o pojemność zbiornika, należy dopasować ją do ilości członków gospodarstwa domowego i ilości zużywanej wody. Przyjmuje się, że średnie dzienne zużycie wody na osobę wynosi między 150 a 200 litrów. Wartość tę pomnóżmy o ilość mieszkańców, a następnie ilość dni od kolejnych opróżnień szamba. Średnia wielkość zbiornika dla 4 osobowej rodziny to 10m3, przy opróżnianiu dwa razy w miesiącu. Warto także dopasować wielkość zbiornika do możliwości lokalnych pojazdów asenizacyjnych, co pozwoli na uniknięcie późniejszych problemów. Pamiętajmy także, że jednorazowe opróżnienie pełnego zbiornika to koszt między 100 a 200 zł. Jeśli chodzi o sam zbiornik, do dyspozycji mamy modele betonowe, oraz te z tworzywa sztucznego. Każde z nich, profesjonalnie wykonane, zapewniają znakomitą szczelność, co jest najistotniejszym parametrem tej instalacji.

Kwestia wyboru i montażu zbiornika na nieczystości uwarunkowana jest przede wszystkim od warunków panujących na działce, dostępnego miejsca i rodzaju terenu. Pamiętajmy jednak, aby do prac instalacyjnych zatrudnić profesjonalną firmę, co da nam gwarancję dobrze wykonanej pracy i brak nieprzyjemności w przyszłym użytkowaniu.