4 czerwca, 2020 Reklama i promocja 0

Drukowanie w technologii 3D z roku na rok jest coraz popularniejsze. Główną przyczyna tego stanu rzeczy jest fakt coraz szerszej dostępności drukarek 3D oraz ich coraz niższych cen. Dzięki temu coraz większa liczba osób może zakupić swoją drukarkę tego typu i używać jej w domu w celach hobbystycznych.

Jakie są zalety filamentów ABS i PLA?

filament abs plaAby drukować przestrzennie w technologii 3D, oprócz odpowiednich drukarek, potrzebne są również filamenty, czyli materiały, z których powstaje zaprojektowana przez nas geometryczna bryła. Większość filamentów może być stosowana tylko profesjonalnie, gdyż podczas ich topnienia, który jest niezbędnym etapem każdego wydruku w technologii 3D, emitują one niebezpieczne dla zdrowia związki chemiczne. Dlatego też, aby używać tych filamentów potrzebne są specjalistyczne drukarki z oddzielna komora roboczą. Na szczęście jednak na rynku od dłuższego czasu dostępne są już nowe rodzaje filamentów, bardziej neutralne dla naszego zdrowia, takie jak filament abs pla. Te dwa filamenty odróżnia fakt, że podczas ich stapiania nie wytwarza się z ich żaden niebezpieczny dla naszego zdrowia związek chemiczny. Dzięki temu można je wykorzystywać w domu, przy pomocy prostych drukarek 3D, bez oddzielnych komór roboczych. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, ze są to dwa rodzaje filamentów, które są najszerzej dostępne w niemal każdym sklepie z akcesoriami do drukowania. Dodatkowo każdy z tych filamentów ma swoje unikalne zalety i właściwości. Filament ABS przykładowo jest zalecany dla osób, którym zależy na wysokiej twardości i odporności wydruków. Z tego też względu ten rodzaj filamentu jest często wykorzystywany również do wydruków projektów inżynieryjnych, a także podczas wydruku różnego typu prototypów. Filament PLA to zaś typ filamentu, który bardzo dobrze poddaje się wszelkiego rodzaju obróbce. Dzięki temu może być używany do wydruku najbardziej skomplikowanych i fantazyjnych elementów. Z tego też względu filament z rodzaju PLA bardzo często wykorzystuje się na przykład do produkcji zabawek.

Niezależnie od tego, czy prowadzimy zakład produkcyjny, czy też chcemy rozpocząć hobbystyczną przygodę z drukiem 3D, będzie nam potrzebny specjalistyczny sprzęt. Oprócz drukarki 3D, warto także wyposażyć się w odpowiednie filamenty, czyli materiały wykorzystywane do wytworzenia danej bryły. Jeżeli chcemy tworzyć druki 3D hobbystycznie, musimy wyposażyć się w filament rekomendowany do takich zastosowań.