25 lutego, 2020 Usługi 0

Karabińczyk wg Słownika języka polskiego to „rodzaj haczyka zamykanego sprężyną, używanego do zaczepiania różnych przedmiotów”. Karabińczyków do paska używa się w galanterii damskiej i męskiej. Te do pasków od torebek, służą ich zamocowaniu do korpusu torby. Z kolei te do paska do spodni są praktycznym dodatkiem umożliwiającym przyczepienie na przykład kluczy. Myślę, że taki ich podział jest bardzo sensowny, mamy dwa zastosowania i dwa różne wyglądy karabińczyków. 

Karabińczyk jako modny oraz praktyczny element

złoty karabińczyk do paskaZnalazły one zastosowanie w wielu produktach z branży akcesoriów modowych. W zasadzie są nieodłącznym elementem torebek na długich paskach. To rozwiązanie jest bardzo często wykorzystywane przez producentów wyrobów galanteryjnych. Torby najczęściej posiadają krótkie rączki przyszyte do korpusu, a dodatkowo długi pasek, dla tych kobiet i mężczyzn, którzy wolą je nosić w ten sposób. Dzięki użyciu karabińczyków, długie paski można z łatwością odpiąć i schować, gdy nie jest nam potrzebny, lub zmienić na inny (np. od innej torby), jeśli mamy akurat taką chęć. Karabińczyki zazwyczaj są wykonane z metali nierdzewnych, dzięki czemu nic się z nimi nie stanie nawet gdy zamokną na deszczu. Te do toreb są również najczęściej obrotowe, co pozwala uniknąć skręcania się paska na ramieniu. Najczęstszym wyborem producentów jest złoty karabińczyk do paska. Zauważyłam, że większość torebek ma właśnie złote elementy. Nic dziwnego – złoto jest ponadczasowe i eleganckie. Oczywiście karabińczyki występują również w innych kolorach jednak na pierwszym miejscu są te złote. Są wykonane z solidnych, mocnych metali więc pomimo swojego delikatnego i eleganckiego wyglądu i często małego rozmiaru są wytrzymałe i nie wyglądają masywnie. Dlatego nazwałam je „modnym elementem”. Z kolei karabińczyk do paska spodni, przyda się każdemu, kto nie nosi torby, a nie lubi nosić kluczy w kieszeni spodni. Kluczy przypiętych do karabińczyka nie zgubimy i raczej nikt nam ich nie ukradnie. Zamykanie takich karabińczyków jest mocne, wykorzystuje się w nich system sprężynowy.

Wniosek z tego taki, że karabińczyki to niezwykle praktyczny wynalazek. Szczególnie doceniają je z pewnością kobiety noszące torebki na ramieniu i mężczyźni z tendencją do gubienia kluczy. Jako ciekawostkę dodam, że jest jednym z niezbędnych elementów wyposażenia do wspinaczek górskich. Oczywiście w tym celu używane są specjalistyczne karabińczyki ze specjalnymi zabezpieczeniami.