13 września, 2020 Dom i Ogród 0

Kiedy podjęliśmy decyzję o budowie domu to swoje pierwsze kroki skierowaliśmy do architekta. Zanim zacznie się jakąkolwiek budowę to najpierw musi powstać projekt, więc wizyta u architekta była koniecznością. My zrobiliśmy tak, że wybraliśmy sobie zdjęcie domu naszych marzeń w internecie a następnie pokazaliśmy tą naszą wizję architektowi, który na tej podstawie narysował dla nas projekt. Później mogliśmy przystąpić do budowy, którą zajęła się firma budowlana.

Montaż klimatyzacji okazał się koniecznością

klimatyzacja - rzeszówNa etapie planowania naszego domu z architektem zdecydowaliśmy się na dużą ilość okien. Zależało nam na tym, żeby nasze wnętrza były maksymalnie nasłonecznione. Dopiero teraz – kiedy już w wybudowanym domu mieszkamy – zrozumieliśmy, że to rozwiązanie ma jedną wadę. W naszym domu przez całe lato było naprawdę bardzo gorąco. Zupełnie tego nie przewidzieliśmy na etapie projektu, ale teraz wiedzieliśmy już, że konieczna będzie jeszcze klimatyzacja – Rzeszów to miasto, w którym działa kilkadziesiąt firm zajmujących się sprzedażą i montowaniem klimatyzacji. Szybko znaleźliśmy jedną z takich firm i zaprosiliśmy do domu projektanta. Postanowiliśmy zlecić zamontowanie klimatyzacji jedynie na parterze, gdzie wraz z naszym synkiem przebywaliśmy najczęściej. Na dole mamy duży salon połączony z kuchnią i tutaj właściwie toczy się nasze życie codzienne. Na poddaszu mamy tylko pokoje sypialniane no i pokój ma nasz synek. Jednak w jego pokoju okna zrobione były na mało nasłonecznioną stronę. W każdym razie u góry mogliśmy opuścić rolety, ale w salonie mijało się to z celem. Firma od klimatyzacji profesjonalnie zaprojektowała nam instalację składającą się z dwóch klimatyzatorów o naprawdę dużej mocy. Na samych urządzeniach i ich montażu sporo zaoszczędziliśmy, bo zamówiliśmy wszystko jesienią, kiedy firmy dają duże zniżki na klimatyzatory.

Pierwsze lato w naszym domu było bardzo gorące, ale światło dzienne w zupełności wystarczało do funkcjonowania przez cały dzień bez używania energii elektrycznej. Teraz na jesieni zamontowaliśmy klimatyzację i jesteśmy pewni, że kolejne lato będzie już bardzo przyjemne. Klimatyzacja ma oczywiście funkcję ogrzewania, dlatego zimą nie będziemy musieli palić w piecu, żeby w salonie było przyjemnie i ciepło.