20 kwietnia, 2021 Budownictwo i dom 0

Ogrzewanie gazowe wyróżnia się niskim poziomem emisji substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego. Jest ono uważane więc za ekologiczne, nie powoduje zabrudzeń w domu, a także jest proste w obsłudze poprzez precyzyjne ustawianie temperatury. Decydując się na taki system grzewczy w swojej nieruchomości, powinniśmy zapoznać się z dostępnymi na rynku rodzajami kotłów gazowych oraz wybrać takie modele, które będą dla nas optymalnym rozwiązaniem.

Korzystamy z nowoczesnych kotłów gazowych

kotły gazoweTechnika produkcji kotłów gazowych wciąż się rozwija, dzięki czemu na rynku możemy obserwować stałe pojawianie się nowych technologii. Warto wybierać wysokiej klasy kotły gazowe. Standardowo dzielą się one na kilka rodzajów. Pierwszy podział uwzględnia sposób montażu, dzięki czemu wyróżnia się kotły stojące oraz wiszące. Można je montować w specjalnie przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach, jak kotłownie, bądź innych przystosowanych do tego celu miejscach. Dzięki kompaktowej budowie doskonale sprawdzają się także w zabudowie meblowej. Modele wiszące są nieco droższe oraz bardziej podatne na awarie, jednak w niewielkich nieruchomościach pozwalają na zaoszczędzenie znacznej ilości miejsca. Dodatkowo ze względu na sposób budowy komory spalania, sposób pobrania powietrza i sposób odprowadzania spalania kotły można podzielić na te z otwartą komorą spalania oraz z zamkniętą komorą spalania. Sposób dostarczania powietrza jest niezwykle istotny. Modele z zamkniętą komorą spalania są znacznie bardziej bezpieczne i mają mniejsze wymagania w zakresie montażu. Otwarte komory spalania są rzadziej wybieranym rozwiązaniem. Kotły można także podzielić ze względu na sposób działania na tradycyjne, pulsacyjne, z możliwością pracy w kaskadzie oraz kondensacyjne. Poszczególne modele mogą mieć zbliżone funkcje, w tym modele tradycyjne i kondensacyjne.

Możliwe jest także podzielenie kotłów gazowych ze względu na pełnione funkcje na jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne. Pierwszy model stosowany jest do podgrzewania wody w instalacjach centralnego ogrzewania, a drugi odpowiada także za przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. Rozróżnia się także modele odmienne ze względu na sposób produkcji ciepłej wody użytkowej, w tym z możliwością podłączenia zasobnika, przepływowe oraz z wbudowanym zasobnikiem.