25 października, 2018 Imprezy 0

Muzyka jest nieodłącznym elementem naszego życia. Potrafi ona umilić każdy, nawet najcięższy jego moment. Większość z nas nie jest w stanie znieść całkowitej ciszy. Z tego powodu radio okazało się jednym z ważniejszych wynalazków w historii. Od tego momentu każdy z nas może w dowolnym momencie wybrać dowolną stację i posłuchać ulubionych dźwięków.

Rodzaje instrumentów strunowych smyczkowych

instrumenty strunowe smyczkoweCoraz mniej ludzi słucha jednak radia. Większość z nas korzysta z internetowych aplikacji lub serwisów muzycznych. Odtwarzamy tam utwory naszych ulubionych wykonawców. Wielu z nas posiada też komputerową kolekcję w formacie mp3. Prawdziwi melomani kolekcjonują z kolei płyty CD lub winylowe. Jakiej muzyki słuchamy? Każdy ma oczywiście swój ulubiony gatunek. Fani cięższych brzmień preferują rocka, punk lub metal. Młodzież słucha głównie popu lub hip-hopu. Wielu jest też zwolenników jazzu. Za królową jest jednak uznawana muzyka klasyczna. Trudno wyobrazić sobie ten gatunek bez udziału instrumentów strunowych smyczkowych. Do ich klasycznego grona zalicza się popularne skrzypce, altówki, wiolonczele oraz kontrabasy. Występują także ich odmiany regionalne takie jak egzotycznie brzmiąca suka biłgorajska czy gęśle, używane dawniej. Dźwięk tych instrumentów, jak sam nazwa zresztą wskazuje, jest wydawany podczas pocierania smyczkiem o struny. Można też grać na nich palcami, choć praktykują to głównie mistrzowie gry. Instrumenty strunowe smyczkowe mają również dziś swe elektroniczne odpowiedniki.

Bez instrumentów strunowych, na których gra się smyczkiem, trudno wyobrazić sobie historię muzyki. Szkoda, że te posiadające unikalny dźwięk instrumenty są dziś coraz mniej popularne. Na szczęście miłośnikom ich brzmienia zawsze pozostaje wizyta w filharmonii.