1 lipca, 2021 Piękno i zdrowie 0

O merynosach mógł usłyszeć tak naprawdę każdy, nawet osoby, które przesadnie nie interesują się przyrodą. Usytuowały się one na wysokich miejscach w rankingu najbardziej ekskluzywnych zwierząt hodowlanych, a zasługą tego jest drogocenna wełna, jaką pozyskuje się dzięki ich sierści. Z niej tworzone są wysokiej jakości ubrania, które podbiły nawet serca osób, które nigdy nie przepadały za wełnianą odzieżą.

Co robi się z marynosa w Polsce?

merynos odzieżPolska doczekała się swojej odmiany merynosa. Hoduje się go z dwóch, dość oczywistych powodów — mięso oraz wełna. Współcześnie wspomina się jednak bardziej ten drugi, być może dlatego, że pozyskanie materiałów jest bardziej opłacalne niż przygotowanie nawet najznakomitszej baraniny. Co robi się z wełny tak ekskluzywnej owcy? Kluczowym powodem istnienia jest dla merynos odzież, która to nieustannie cieszy się popularnością, a do tego jest dość droga, a więc i po części opłacalna dla hodowców. Warto poczytać o właściwościach ubrań z tej owcy, aby się przekonać, czemu jest ona tak ceniona. Produkuje się z niej między innymi koszulki, szaliki czy swetry. Dużym zainteresowaniem cieszy się również bielizna, a nawet odzież sportowa. Producenci ubrań dają swoim klientom spory wybór produktów wykonanych właśnie z tego materiału. Każde z nich może występować w dowolnym kolorze, mieć ciekawe wzory, a przy tym być przede wszystkim wygodne. Wciąż jednak większość ubrań merino (nazwa oznacza wełnę pozyskiwaną z merynosów) jest importowana z zagranicy, dlatego że koszt utrzymania zwierząt jest dość duży i korzystniejsze dla producentów, a także sprzedawców jest przywożenie produktów z innych krajów. Gotowe wyroby z wełny trafiają do sklepów znanych marek, co oznacza, że są one modne i z pewnością przypadną do gustu niejednej osobie. Na pewno warto zapoznać się z przykładami ubrań wyprodukowanych z merino.

Problemem polskich hodowców są zarówno warunki pogodowe, które mogą negatywnie wpływać na kolor i jakość sierści owcy, jak i obszar niezbędny do wyprowadzania zwierząt. Wciąż można mieć jednak pewność, że jeśli merino zostało dopuszczone do produkcji ubrań, to było ono naprawdę wysokiej jakości. Można się dzięki temu cieszyć miękkimi, przyjemnymi w dotyku ubraniami bez względu na to, czy jest zima, czy lato.