14 grudnia, 2020 Usługi 0

Każdego roku kilkanaście tysięcy przedsiębiorców decyduje się na nawiązanie współpracy z biurami rachunkowymi. jest to przede wszystkim podyktowane warunkami cenowymi, gdyż usługi księgowe są znacznie tańsze niż zatrudnienie samodzielnego specjalisty. Choć to rozwiązanie ma swoje wady, to jednak nie brakuje chętnych, aby z niego skorzystać.

Jaki jest poziom księgowości w Gdańsku?

księgowa z gdańskaStatystyki pokazują, że około czterdzieści procent przedsiębiorców wybiera usługi księgowe, które świadczą biura, natomiast około trzydziestu pięciu procent decyduje się na zatrudnienie samodzielnej księgowej. Pozostała część przedsiębiorców albo samodzielnie prowadzi swoje rachunki albo robi to dla nich ktoś znajomy. Księgowość nie jest prostą branżą, gdyż wymaga dużego zaangażowania, dokładności i terminowości w wykonywanych obowiązkach. Ponadto nie da się właściwie prowadzić rachunków bez niezbędnej wiedzy, którą można zdobyć na studiach lub na specjalnym kursie dla przyszłych księgowych. Dobra księgowa z Gdańska będzie idealna dla dużej firmy, która zatrudnia powyżej pięćdziesięciu pracowników i ma dość mocno rozbudowaną strukturę. W przypadku mniejszych działalności lepiej się sprawdzają biura rachunkowe, ponieważ są tanie i zapewniają kompleksową obsługę z zakresu księgowości, kadr i płac. W biurach rachunkowych jest zatrudnianych często kilku samodzielnych księgowych, aby było możliwe jednoczesne rozliczanie nawet kilkuset działalności. Księgowi są szczególnie często wysyłani na różne szkolenia branżowe, ponieważ od ich wiedzy i doświadczenia w dużej mierze zależy jakość usług. Dobry księgowy musi mieć w CV skończone studia wyższe na kierunku Rachunkowość i Podatki oraz przynajmniej kilkuletnie doświadczenie na samodzielnym stanowisku. Taka osoba będzie skarbem w każdej firmie, gdyż księgowy jest drugą najważniejszą personą w firmie.

Zatrudnienie księgowego w firmie jest korzystne, ale nie dla każdej firmy. Z pewnością wiąże się z koniecznością zorganizowania nowego miejsca pracy i wyposażenia go w niezbędne przybory, sprzęt oraz oprogramowanie do księgowania. Także trzeba pomyśleć o wynagrodzeniu dla specjalisty, które niewątpliwie jest znacznie wyższe niż najniższa krajowa, ponieważ księgowy musi zarabiać adekwatnie do swoich umiejętności.