24 września, 2018 Zdrowie i dieta 0

Każde dziecko, nastolatek czy też osoba starsza lubi jeść albo pić jogurty. Istnieje dużo ich rodzajów, każdy o innym smaku, jedne są na przykład truskawkowe, inne jagodowe a jeszcze inne jabłkowe. Niektóre z nich mają nawet kawałki danego owocu. Jednak powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, że najzdrowsze są jogurty zrobione w domu samodzielnie. Wtedy mamy pewność, jaki jest ich skład oraz, są one znacznie zdrowsze, bo nie zawierają substancji smakowych czy zgęszczaczy. Ich wykonanie nie jest trudne, bo można zrobić je w jogurtownicy, albo w baniaczku.

Sposób przygotowania jogurtu domowego

domowe jogurtyJogurty domowe możemy zrobić w szybciej wymienionej jogurtownicy, ułatwi nam ona ich przygotowanie. Do przygotowania domowego jogurtu są nam potrzebne następujące składniki: pełnotłuste, świeże lub pasteryzowane mleko, jogurt naturalny dobrej jakości lub specjalne szczepy bakterii. Wkład pracy w zrobienie takie jogurtu nie jest duży, więc nawet naprawdę leniwe osoby, z chęcią przygotują taki jogurt dla siebie. Jogurtownica to urządzenie, które przez cały czas działania utrzymuje temperaturę czterdziestu stopni Celsjusza, a jak wiadomo, właśnie w takiej temperaturze najlepiej rozmrażają się bakterie. Obsługa jej jest bardzo prosta, ponieważ wystarczy ją tylko włączyć i wyłączyć. Do zrobienia takiego jogurtu potrzebujemy zagrzać jeden litr mleka do temperatury około czterdziestu stopni Celsjusza. Następnie wymieszać je z czterema łyżeczkami jogurtu naturalnego. Po dokładnym wymieszaniu wlewamy je do pojemniczków, zakręcamy i wstawiamy do jogutownicy, a następnie włączamy ją na pięć godzin. Po upłynięciu czasu można zjeść go na ciepło lub schować do lodówki, aby był zimny. Domowe jogurty możemy spożywać same albo z różnymi owocami świeżymi lub suszonymi, albo z kawałkami czekolady.

Jogurt domowy bardzo pozytywnie wpływa na nasz układ odpornościowy, ponieważ w doskonały sposób dostarcza do naszego organizmu niezbędne witaminy. Tego rodzaju jogurt możemy wykonać samemu, według wyżej opisanej procedury, jednak jeśli nie mamy takiej możliwości to nic straconego, ponieważ możemy kupić go w sklepie. Jeśli zamierzamy dokonać zakupu takiego jogurtu, powinniśmy przemyśleć swój wybór, ponieważ nie każdy jogurt jest zdrowy, niektóre z nich wręcz szkodzą naszemu zdrowiu.