29 września, 2018 Zdrowie i uroda 0

Życie kobiety jest podzielone na trzy etapy. Pierwszy to dorastanie, drugi to dojrzewanie, a ostatni to przekwitanie, po którym nadchodzi starość. Klimakterium jest czasem poprzedzającym wystąpienie menopauzy i może się ono zacząć nawet dziesięć lat wcześniej. W tym czasie zaczyna spowalniać gospodarka hormonalna, odpowiedzialna za zdolności rozrodcze.

Czy można pokonać menopauzę?  

naturalne leczenie menopauzyOkres rozrodczy kobiety trwa od pierwszej do ostatniej miesiączki. Największe szanse na poczęcie zdrowego dziecka są między dwudziestym a trzydziestym piątym rokiem życia. Po tym czasie powoli spada ilość produkowanych komórek jajowych, a kobieta zaczyna się zbliżać do menopauzy, której rozpoczęcie oznacza data ostatniej miesiączki. Po tym zdarzeniu, kobieta nie może już zajść w ciążę. W okresie menopauzy wielu kobietom doskwierają nieprzyjemne objawy, które są wynikiem spadku ilości żeńskich hormonów płciowych. Do najczęściej występujących należą uderzenia gorącą, bezsenność, duszności, czy wahania nastrojów. Naturalne leczenie menopauzy jest możliwe dla każdej kobiety. Opiera się ono w głównej mierze na umiarkowanej aktywności i zmianie nawyków żywieniowych. Ważna jest równowaga psychiczna, która wpływa na nastawienie do problemu, jakim niewątpliwie są objawy menopauzy. Napady duszności i uczucie gorąca, często pojawiają się po spożyciu ostrych potraw, alkoholu, albo mocnej kawy, dlatego eliminując te produkty ze swojej diety, skutecznie zwalczymy pojawiający się po nich dyskomfort. Sporo kobiet po czterdziestym piątym roku życia cierpi na bezsenność, którą dość łatwo pokonać. Aby sen był lepszy, należy w ciągu dnia poświęcić choć trzydzieści minut na umiarkowane ćwiczenia fizyczne, które dotlenią organizm i zadbają o naszą sprawność ruchową. Przed samym pójście spać dobrze jest wywietrzyć sypialnię, gdyż lepiej się śpi, gdy w pokoju panuje niższa temperatura. Życie z menopauzą nie musi być pasmem nieszczęść i samych złych dni, bo można się nauczyć niwelować jej objawy do minimum.

Menopauzy nie da się zatrzymać, ani sprawić żeby jej nie było. Ale można jej negatywne skutki ograniczyć do minimum. Zanim sięgniemy po środki farmakologiczne jakimi są syntetyczne hormony, lepiej spróbować naturalnych metod do walki z menopauzą, bo są one ogólnie dostępne i nie ingerują w gospodarkę hormonalną.