19 października, 2018 Rośliny / zwierzęta 0

Ogrodnictwem można się zajmować zarówno zawodowo jak i w ramach hobby. Jednak niezależnie od tego, jaki jest powód chcemy, aby nasze rośliny były piękne, żywe i dorodne. Bardzo trudne jest hodowanie roślin poza sezonem. Co w przypadku kiedy chcemy mieć wcześniejsze pomidory albo fasolę? Nowoczesne technologie pozwalają nam na to, aby wydłużyć okres owocowania roślin. Dzięki temu będziemy cieszyć się smakiem owoców i warzyw nie tylko w sezonie.

Tunele z folii ogrodniczej

folia ogrodniczaJeżeli mamy na działce wystarczająco dużo miejsca, a uprawa roślin jest naszym drugim życiem, to warto zainwestować w utworzenie tunelu ogrodniczego. Podczas budowy możemy wykorzystać już istniejące rozwiązania, które są dostępne w sklepach ogrodniczych, albo samemu wykonać taką mini szklarnię ze stalowych grubych prętów lub kątowników oraz folii ogrodniczej. Odchodzi się już od wykonywania osłon ze szkła, ponieważ ich konstrukcja jest bardzo droga, a czas budowy bardzo długi. Niewielki tunel, w którym folia ogrodnicza jest połączona ze stalą jest bardzo praktyczny. Nowoczesne technologie produkcji przekryć z tworzyw sztucznych, pozwalają na uzyskanie właściwości, które są bardzo pożądane w ogrodnictwie. Przede wszystkim folie mają taką cechę, że są przepuszczalne. Oznacza to, że promienie światła słonecznego docierają do naszych rośli, a dzięki zdolności do rozpraszania światła, jest to jeszcze bardziej efektowne. Ogólnie większość rodzajów folii ogrodniczych pochłania promieniowanie UV, jednak istnieją rozwiązania, które przepuszczają również tą długość fali. Producent radzi jednak, aby skonsultować wcześniej wybór folii, przez która przenika promieniowanie ultrafioletowe, ponieważ nie dla wszystkich roślin jest ono pożądane. Dzięki temu, że folia jest szczelna i posiada specjalne dodatki, cała folia jest przystosowana do zmniejszenia utraty ciepła spowodowana promieniowaniem. Polega to na tym, że część promieniowania podczerwonego w nocy jest odbijana od powierzchni powłoki i zatrzymywana wewnątrz szklarni.

Uprawa roślin wymaga stosowania różnego rodzaju środków chemicznych, takich jak nawozy lub opryski. W związku z tym dostępne na rynku folie ogrodnicze są odporne na działanie różnego rodzaju azotanów i siarczanów. Dodatkowym atutem jest to, że folie są odporne na uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu wytrzymują nawet kilka sezonów.