25 września, 2020 Informatyka i Komputery 0

Awarie komputera często mogły spowodować ogromne straty dla firmy, zwłaszcza jeśli były one spowodowane uszkodzeniem lub nieprawidłowym działaniem nośnika danych. Dane przechowywane na dyskach komputerów był często niemożliwe do odtworzenia w razie ich utraty, a z racji ich natury nie mogły być w wielu przypadkach kopiowane. Na szczęście, coraz więcej awarii mogło być naprawionych bardzo szybko, a dane odtworzone błyskawicznie.

Profesjonalne odzyskiwanie uszkodzonych danych

odzyskiwanie danychCoraz więcej firm komputerowych zajmowało się również naprawą awarii nośników danych, zarówno standardowych dysków optycznych, jak i nowoczesnych wariantów półprzewodnikowych. W przypadku tych ostatnich, odzyskiwanie danych było obecnie tym łatwiejsze, iż niemal wszystkie urządzenia półprzewodnikowe posiadały pamięć cache, niezależną od głównego banku pamięci. Dzięki temu posiadały wbudowaną funkcję data recovery, umożliwiającą odtworzenie całej zawartości nośnika zarówno na samym dysku, jak i innym urządzeniu wybranym przez serwisanta. Przeprowadzenie takiego odzyskiwania mogło być wykonane z poziomu systemu operacyjnego, i najczęściej wymagało jedynie wiedzy na temat działania systemów i nośników, by być skutecznym. Coraz więcej dysków optycznych również było wyposażanych w tego rodzaju zapasową pamięć wewnętrzną, dzięki czemu odtworzenie zawartości było znacznie prostsze niż do tej pory. Dyski optyczne były jednak ograniczone posiadaniem matrycy która była bardzo łatwa do uszkodzenia, w którym to przypadku serwisanci używali standardowych metod odzyskiwania danych, takich jak zastosowanie programu kompilującego dane, by odtworzyć możliwie jak najwięcej danych z uszkodzonych dysków. Podobnie wyglądały prace przeprowadzane na kartach SD, które równie często wymagały odzyskiwania danych, choć nie posiadały wbudowanej pamięci.

Dla wielu firm, przechowujących ważne dane na nośnikach komputerów, możliwość szybkiego odzyskania całości lub części dokumentów była jedynym sposobem na uniknięcie strat. Usługi odzyskiwania danych coraz cześciej były więc wprowadzane do ofert serwisów komputerowych i firm informatycznych, i wykonywane były bardzo często, nawet w przypadku niewielkich awarii, czy nieprawidłowego działania dysków i przenośnych nośników danych.