5 maja, 2020 Usługi 0

Komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych (potocznie nazywane cnc) to automatyczne sterowanie narzędziami obróbczymi (takimi jak wiertarki, wytaczarki, tokarki) oraz drukarkami 3D za pomocą komputera. Maszyna cnc przetwarza kawałek materiału (metal, tworzywo sztuczne, drewno lub ceramika) w celu spełnienia specyfikacji poprzez wykonanie zakodowanej, zaprogramowanej instrukcji i bez udziału operatora ręcznego.

Cnc – komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych

tanie cnc w warszawieMaszyna cnc jest narzędziem zwrotnym z napędem silnikowym, które są sterowane przez komputer, zgodnie z określonymi instrukcjami wejściowymi. Instrukcje są dostarczane do maszyny cnc w postaci sekwencyjnego programu instrukcji sterowania maszyny, takich jak kod G, a następnie wykonywane. Program może być napisany przez osobę lub, o wiele częściej, generowany przez oprogramowanie graficzne wspomagane komputerowo (CAD). W przypadku drukarek 3D część, która ma zostać wydrukowana, jest „krojona” przed wygenerowaniem instrukcji (lub programu). Drukarki 3D wykorzystują również G-Code. Tanie cnc w warszawie jest ogromnym usprawnieniem w stosunku do obróbki nieskomputeryzowanej, która musi być sterowana ręcznie (np. za pomocą urządzeń takich jak koła ręczne lub dźwignie) lub mechanicznie za pomocą gotowych prowadnic wzoru (krzywek). W nowoczesnych systemach cnc, projektowanie części mechanicznej i jej program produkcyjny jest wysoce zautomatyzowany. Mechaniczne wymiary części są definiowane za pomocą oprogramowania CAD, a następnie tłumaczone na dyrektywy produkcyjne za pomocą oprogramowania CAM (computer-aided manufacturing). Wynikowe dyrektywy są przekształcane (przez oprogramowanie „postprocesorowe”) na konkretne polecenia niezbędne dla danej maszyny cnc do produkcji elementu, a następnie do niej ładowane.

Każdy poszczególny komponent może wymagać użycia wielu różnych narzędzi – wierteł, pił, itp., dlatego też nowoczesne maszyny często łączą wiele narzędzi w jedną „komórkę”. W innych instalacjach, wiele różnych maszyn jest używanych z zewnętrznym sterownikiem i operatorami ludzkimi lub zrobotyzowanymi, które przenoszą komponent z maszyny do maszyny. W obu przypadkach, seria czynności niezbędnych do wyprodukowania dowolnej części jest wysoce zautomatyzowana i wytwarza część, która ściśle odpowiada oryginalnemu CAD.