23 września, 2020 Sport i zdrowie 0

Zaburzenia lękowe, które pojawiają się na skutek silnych przeżyć, którym często towarzyszy zagrożenie zdrowia lub życia nazywane są zespołem stresu pourazowego. Pacjenci przeżywają traumę emocjonalną, która uniemożliwia odprężenie, powoduje nieustanne przetwarzanie w pamięci danej sytuacji. Często zmagają się z nawrotami wspomnianych niebezpiecznych przeżyć, objawy nie ustępują przez wiele miesięcy. Odczuwają silny lęk w pobliżu miejsca danego wydarzenia, unikają osób, które kojarzą się z daną sytuacją.

Specjalistyczna pomoc osobom z zespołem stresu pourazowego

przewlekły zespół stresu pourazowego w warszawieNieustające nawroty traumatycznych wydarzeń, a także koszmary senne mogą znacznie utrudniać codzienne życie. Pojawiają się problemy ze snem, trudności z koncentracją, nieustanne napięcie, odrętwienie emocjonalne, bezradność, trudności dostosowania się do rzeczywistości. Na skutek takich objawów często pojawia się depresja, a także nadużywanie alkoholu lub zaburzenia odżywiania. W dobrych gabinetach psychologicznych można uzyskać pomoc w przypadku, kiedy naszym problemem jest przewlekły zespół stresu pourazowego W Warszawie pacjenci mogą skorzystać z profesjonalnej pomocy, która w głównej mierze opiera się na terapii poznawczo-behawioralnej. Jej zadaniem jest zmiana sposobu myślenia o traumatycznych przeżyciach, a także uporanie się z negatywnymi emocjami. Niezwykle pomocna w takiej sytuacji okazuje się także farmakoterapia, leki umożliwiają poradzenie sobie z depresją oraz obniżonym nastrojem. Terapeuta dostosowuje leczenie indywidualnie do każdego pacjenta, by ten mógł skutecznie poradzić sobie z problemem. Zespół stresu pourazowego jest poważną dolegliwością, pojawia się na skutek przerażającego, zagrażającego życiu doświadczenia. Powoduje nieustanny lęk oraz napięcie psychiczne, sprawia, że pacjenci nie radzą sobie w codziennym życiu. Stres utrudnia normalne funkcjonowanie, sprawia, że życie zmienia się w koszmar.

W takich sytuacjach niezwykle ważne jest, by skorzystać z pomocy doświadczonych lekarzy, którzy pomogą poradzić nam sobie z silnym lekiem i poczuciem zagrożenia. Niezbędna jest odpowiednia diagnoza stanu pacjenta, a także dostosowanie metod do stopnia nasilenia problemu. Pomoc psychoterapeutyczna umożliwia przepracowanie trudnych emocji oraz problemów, radzenie sobie z trudnym doświadczeniem. Często konieczna jest współpraca psychoterapeuty i psychiatry, a korzystanie z odpowiednich metod walki ze stresem pourazowym okazuje się bardzo skuteczne.