24 listopada, 2018 Dom i Ogród 0

 

Każda linia produkcyjna jest inna – to fakt z którym ciężko dyskutować. Właśnie dlatego wszelkie środki ochrony elementów wyposażenia oraz konstrukcji powinny być dobierane indywidualnie. Jeżeli właściciel zdecyduje się na wykonanie odbojnic przemysłowych, minimalizuje ryzyko uszkodzenia jakichkolwiek detali. W ten sposób wyklucza również wszelkiego rodzaju koszty, które musiałby ponieść na różnego rodzaju naprawy. Właśnie dlatego praktycznie na każdej hali produkcyjnej znajdziemy odbojnice.

Stalowe bariery odbojowe

odbojnice przemysłoweNajczęściej spotykanymi rozwiązaniami są odbojnice magazynowe wykonane ze stali. Ich popularność wynika z tego, że metale mają bardzo korzystne parametry techniczne. Po pierwsze stop żelaza z węglem można dowolnie ukształtować (kształtowniki zimnogięte i gorącowalcowane). Ta cecha stali sprawia, że mogą powstawać profile o różnych kształtach – pełne, puste, okrągłe, płaskie, teowe itd. Po drugie ich ogromną zaletą jest to, że już przy niewielkich przekrojach uzyskujemy bardzo wysoką wytrzymałość na uszkodzenia. Wynika to z tego, jaki charakter niszczenia ma stal – zanim zostanie przerwana lub złamana przechodzi w stan plastyczny, który wciąż dość efektywnie przenosi naprężenia. Odbojnice przemysłowe bardzo często są wykonywane z blach, albo ceowników. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje takich barier. Jedne z nich są montowane do istniejącej posadzki na specjalne kotwy. Drugim sposobem jest wbetonowanie ich w podłogę podczas jej wykonywania. Jest to bardziej korzystne rozwiązanie, ponieważ naprężenia ze słupka są przekazywane na większą powierzchnię. Z zasady superpozycji wiemy, że tyle sił ile dany układ przyjmie, tyle musi przekazać, a więc aby uniknąć pęknięć betonu zwiększa się powierzchnię połączenia dwóch elementów. W odbojnicach montowanych na gotowej posadzce robi się to przez zwiększenie pola podstawy przekroju. Dospawana u podstawy blachownica przydaje się w momencie montażu, ponieważ to właśnie przez nią przechodzą łączniki montażowe.

Odbojnice w halach przemysłowych instaluje się obok maszyn, regałów magazynowych oraz wzdłuż biegów komunikacyjnych, po których poruszają się na przykład wózki widłowe. Ochrania się nimi narożniki słupów, wiszące apteczki, defibrylatory lub szafki. Najczęściej są one pomalowane na żółty lub żółto-czarny kolor, dzięki czemu rzucają się w oczy i jeszcze lepiej chronią dany element.

Więcej na stronie: salvada.pl