22 listopada, 2018 Zdrowie i uroda 0

Zima jest jedną z najmniej lubianych pór roku, minusowe temperatury, zimno,  oblodzona droga nie sprzyja naszemu humorowi. Większość osób odlicza dni do cieplejszej pory roku jaką jest wiosna. Po srogiej zimie oczekujemy pierwszych znaków wiosny. Wtedy przyroda budzi się do życia a wraz z nią ludzie czują się lepiej, mają lepszy humor, nie chorują. W cieplejszych miesiącach chętnie wybierają się na długie spacery. Jednak podczas relaksu na przykład pikniku na łące, w parku bądź lesie należy uważać na kleszcze.

Badanie na boreliozę

kleszcz badanieWybierając się na spacer do lasu, należy pamiętać, że oprócz ładnego krajobrazu, świeżego powietrza mogą nas spotkać różne nieprzyjemności, jedną z nich jest ugryzienie przez kleszcza. Kleszcze to pajęczaki z podgromady roztoczy. Zainfekowany kleszcz przenosi różne groźne choroby na przykład boreliozę, bartonellozę a także kleszczowe zapalenie mózgu, które jest bardzo niebezpieczne dla człowieka. Wszystkie te choroby są niebezpieczne dla człowieka. Borelioza jest najbardziej znaną chorobą pochodzącą od kleszczy. Charakteryzuje się  rumieńcem wędrującym, jest to zaczerwienie które po dłuższym czasie się powiększa, przy tym pojawia się swędzenie, pieczenie zainfekowanego miejsca. Objawy zakażenia podobne są do grypy, występuje wysoka gorączka, ból stawów, a także zawroty głowy. Ważne jest to, aby wracając ze spaceru dokładnie sprawdzić czy nie mamy na swoim ciele kleszcza. Jeśli jednak zauważymy na swojej skórze niepokojące zarumienienie, w którym znajduje się kleszcz należy jak najszybciej udać się do lekarza. Szukając specjalisty w dziedzinie takich infekcji, najłatwiej i najszybciej skorzystać z przeglądarki internetowej wpisując frazę „kleszcz badanie”. Tam pojawią nam się wszystkie punkty w naszej okolicy, które mogą nam pomóc. Po odpowiednim badaniu kleszcza, jesteśmy w stanie dowiedzieć się czy grozi nam zachorowanie na boreliozę, oraz inne choroby przenoszone przez tego typu pajęczaki.

Idąc na spacer do miejsca gdzie znajduje się najwięcej kleszczy należy obrać się odpowiednio. Miejsca, które są miękkie dobrze ukrwione musimy zakryć. Odpowiedni ubiór zapewni nam ochronę. Jednak po przyjściu do domu należy dokładnie sprawdzić swoje ciało. Badanie kleszczy odbywa się w odpowiednich laboratoriach i zazwyczaj się bezpłatne.