26 lutego, 2020 Dom i wnętrze 0

 

Jestem projektantką wnętrz. Na co dzień przyjmuje różne zlecenia. Jedne są większe inne mniejsze. Ostatnio odezwał się do mnie ksiądz, który miał problem z odpowiednim oświetleniem kościoła. Oświetlenie to bardzo ważny element wykończenia wnętrza, a kościół nie jest w tym przypadku żadnym wyjątkiem. Umówiłam się z nim na spotkanie, aby zobaczyć jak wygląda kościół i jakie są oczekiwania biskupa. Byłam ciekawa, czy uda mi się ogarnąć ten temat.

Jakie powinno być oświetlenie kościoła?

oświetlenie kościołówW swojej karierze zawodowej miałam już kilka podobnych zleceń. Muszę przyznać, że oświetlenie kościołów to nie jest taka prosta sprawa. Tak samo było i tym przypadku. Kościoły to najczęściej bardzo duże i przede wszystkim wysokie pomieszczenia. Ciężko jest odpowiednie oświetlić takie miejsce stosując samo oświetlenie sufitowe. A tak właśnie oświetlony był dotychczas kościół tego księdza z którym się spotkałam. Ksiądz skarżył się, że kościół szczególnie wieczorami jest ciemny, a włączone światło ulatuje gdzieś do góry. Zaśmiałam się i zapewniłam, że to nie żadne cuda, tylko zwyczajne prawa fizyki, że światło nie dociera do dolnych części kościoła skoro jest zawieszone na wysokości kilkudziesięciu metrów. Zaproponowałam, aby zrezygnować z tradycyjnego oświetlenia sufitowego. W przedstawionym projekcie zdecydowałam się na kilka podwieszanych żyrandoli na suficie, ale zawieszonych na zwyczajnej „domowej” wysokości, to jest około dwóch metrów. Nawy miały być oświetlone żyrandolami umocowanymi na filarach. Zaproponowałam również dodatkowe oświetlenie ołtarza głównego i ołtarzyków bocznych. W związku z obecnością schodów, które mogły sprawiać problemy zdecydowałam umieścić się oświetlenie przypodłogowe w miejscach przy schodach i na ich wysokości. Projekt takiego oświetlenia kościoła przedstawiłam księdzu. Dałam mu również inne projekty z oświetleniami kościołów, żeby mógł wnieść ewentualne poprawki.

Ksiądz ewidentnie lubił jasność, ponieważ do mojego projektu dołożył kilka dodatkowych żyrandoli. Zgodziłam się, bo dla mnie zawsze oznacza to większe pieniądze. Poza tym klient, nasz pan. Udałam się do tego kościoła po remoncie oświetlenia, żeby zobaczyć czy projekt spełnia moje oczekiwania. W pomieszczeniu było bardzo jasno i na pewno nikt nie mógł narzekać na oświetlenie. Byłam bardzo zadowolona.