23 października, 2019 Imprezy 0

Jazda konna to wspaniały sport, który sprawia wiele przyjemności. Jednak, do jego uprawiania wymagany jest specjalistyczny sprzęt, w który należy zaopatrzyć zarówno jeźdźca, jak i konia. Do niezbędnych elementów należy z pewnością siodło, ogłowie, strzemiona czy odpowiednie obuwie typu sztyblety. Jak skompletować odpowiednie wyposażenie? 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ogłowia?

ogłowie dla koniaSkompletowanie wyposażenia jeździeckiego nie jest proste. Każdy jeździec powinien dopasowywać je do własnych potrzeb, ze zwróceniem szczegolnej uwagi na zachowanie oraz budowę konia. Wybór odpowiedniego siodła, popręgu czy ogłowia nie zależy tylko od wygody osoby jeżdżącej, ale także od anatomii naszego konia. Warto zwrócić uwagę na to, jak zachowuje się po założeniu określonego typu ogłowia czy siodła. Takie ogłowie dla konia występuje bowiem w kilku wariantach, należy też zwrócic uwagę na jego rozmiar. Zwykle ogłowie składa się z wędzidła, elementu metalowego, do którego przymocowane są wodze. To właśnie dzięki wodzom mamy kontrolę nad koniem, dlatego ważne jest, aby wybrać wygodny rodzaj wędzidła, które umieszcza się w końskim pysku. Reszta ogłowia to głównie skórzane pasy, których zadaniem jest utrzymać uzdę w określonym miejscu. Są one regulowane, dzięki czemu możemy zmieniać ich wielkość. W ogłowiu ważnym elementem jest nachrapnik, który wpływa na zachowanie konia podczas jazdy. Odpowiedni wybór nachrapnika jest bardzo ważny dla komfortu konia. W zależności od rodzaju mogą one delikatniej bądź silniej oddziaływać na konia. 

Istnieje wiele różnych rodzajów ogłowia końskiego, co daje dużo możliwości, aby dopasować je idealnie do swojego konia. Można regulować je oraz zmieniać tak, żeby były wygodne w noszeniu dla konia, ale też w użyciu przez jeźdźca. Przy wyborze odpowiedniego ogłowia należy zwrócić uwagę na jego wykonanie, rodzaj wędzidła oraz nachrapnika.