11 czerwca, 2020 Sport i zdrowie 0

Daltonizm jest schorzeniem wynikającym z niewłaściwego pochłaniania światła przez fotoreceptory. W przypadku daltonistów więc niektóre z fotoreceptorów nakładają się, przez co wiele z odbieranych barw wygląda tak samo. Co ciekawe schorzenie to można skutecznie zminimalizować za sprawą okularów, dzięki czemu osoba dotknięta daltonizmem będzie mogła dostrzegać kolory, których wcześniej nie widziała.

Zastosowanie okularów EnChroma

okulary enchromaW skład okularów mających za zadanie przywrócić możliwość odróżniania kolorów wchodzą domieszki żelaza. Materiał ten skutecznie blokuje światło o długości fal pomiędzy trzema głównymi kolorami, dzięki czemu możliwa jest zmiana sposobu reakcji oczu na światło. Decydując się na zakup okularów z wykorzystaniem tej technologii warto jednak mieć na wadze, że pomagają one 80 procentom daltonistów. Wiąże się to głównie z samymi osobami, które borykają się z tym problemem. Ci, którym okulary nie pomagają nie posiadają całej grupy fotopigmentów. Sama technologia jaką posiadają okulary enchroma została wynaleziona w skutek przypadku w 2010 roku. Wówczas profesor inżynierii materiałowej pożyczył swojemu koledze okulary, które zaprojektował, w taki sposób, aby chroniły oczy lekarzy podczas operacji z użyciem lasera. Jak się okazało kolega ten cierpiał właśnie na ślepotę barw. Po założeniu okularów zaczął dostrzegać kolory, których nigdy wcześniej nie widział. Co ciekawe wiele osób uważa, że po zastosowaniu okularów potrafią dostrzegać barwy, których wcześniej nie widzieli nawet po zdjęciu ich z twarzy. Mimo, że odkrycie to nie zostało potwierdzone odpowiednimi badaniami może się okazać, że daltonizm w przyszłości przestanie być zaliczany do kategorii nieuleczalnych schorzeń. Wszystko za sprawą przyzwyczajenia mózgu do tego, by był w stanie nauczyć się samodzielnie rozpoznawać barwy, które wcześniej nie dostrzegał, bez konieczności stosowania soczewki.

Okulary enchroma skutecznie odmieniły życie osób borykających się ze ślepotą barw. Nadal trwają liczne badania, co do tego w jaki sposób wpływają one na funkcjonowanie mózgu oraz czy są w stanie skutecznie wyeliminować daltonizm, dzięki zmianie połączeń neuronów, które odpowiednio zmodyfikowane mogą polepszyć postrzeganie barw. Nawet jeśli badania nie potwierdzą leczniczego wpływu mogą śmiało pomagać w codziennym funkcjonowaniu osobom dotkniętym daltonizmem.