18 kwietnia, 2019 Produkcja i przemysł 0

 

Przemysł chemiczny charakteryzuje się tym, że wykorzystuje się w nim bardzo precyzyjne urządzenia służące do pomiaru wielu cech fizyczno-chemicznych danego produktu. Chemikalia muszą mieć bardzo określony skład, który wpływa później na ich zastosowanie. Ponieważ artykuły pozyskiwane drogą chemiczną wykorzystuje się także do produkcji między innymi leków i suplementów diety, ich właściwości muszą być bardzo mocno przebadane.

Wykorzystanie wiskozymetru w przemyśle chemicznym

wiskozymetryUzyskanie pożądanego składu chemicznego leków czy nawet kosmetyków lub środków czystości ma wpływ wiele czynników – od samych chemikaliów użytych do produkcji, poprzez maszyny, na warunkach panujących w laboratorium kończąc. Choć sam proces może przebiegać bez zarzutu, to jednak konieczne jest wykonanie testów sprawdzających jakość oraz skład produktów końcowych. Stosuje się w tym celu rozmaite mierniki, rejestratory oraz detektory, które są w stanie przybliżyć zawartość danego artykułu z precyzją do jednej tysięcznej miligrama. Taka wartość to znacznie więcej, niż potrzeba, jednak informacja taka jest niezbędna, ponieważ od składu danego leku może zależeć życie lub zdrowie stosujących go pacjentów. Podobnie zresztą jest w przypadku suplementów diety, a nawet kosmetyków, ponieważ większość z nich stosuje się bezpośrednio na skórę, co może wywoływać rozmaite reakcje – nawet śladowe ilości alergenów mogą wywołać katastrofalne w skutkach podrażnienia. Dlatego tak istotne jest przeprowadzanie szczegółowych analiz danego produktu pod wieloma aspektami. Jednym z czynników, jaki jest poddawany badaniu jest lepkość cieczy, na przykład, syropów – do określenia lepkości służą wiskozymetry, czyli urządzenia pomiarowe, które bardzo precyzyjnie badają przywieralność danej cieczy do różnych powierzchni. Chociaż ich wkład jest nieoceniony w proces produkcyjny niektórych leków, to najczęściej wykorzystywane są one jednak w przemyśle paliwowym, gdzie badają lepkość olejów napędowych.

Dzięki wiskozymetrom można z łatwością określić właściwości oleju napędowego, który ma bezpośredni wpływ na pracę silnika samochodowego – jego zadaniem jest zmniejszenie tarcia, dlatego, z jednej strony, musi być na tyle lepki, żeby utrzymać się na powierzchni tłoków, z drugiej, na tyle rzadki, żeby nie utrudniać ich pracy. Badanie wiskozymetru przebiega bardzo sprawnie, za to jego rezultaty są nieocenione dla wielu branży, zawłaszcza motoryzacyjnej.